Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Belirleme Kriterleri

Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Belirleme Kriterleri

26 Temmuz 2021

Büyük bir endüstriyel işletmeniz bulunuyorsa mutfak ekipmanlarının uygun olması gereklidir. Buralarda çok sayıda insana yiyecek – içecek hazırlandığı için kullanılan endüstriyel mutfak ekipmanları da farklıdır. Ancak genel hatlarıyla kaç personele sahip olursanız olun mutfağınızda şunlar gereklidir;

  1. Pişiriciler
  2. Servis Ürünleri
  3. Üretim Krom Tezgâhlar
  4. İstif Rafları
  5. Taşıma Arabaları
  6. Buzdolabı
  7. Fırınlar
  8. Yıkama Ekipmanları
  9. Yer Izgaraları

Şayet catering firmanız varsa ya da buna dair bir girişim yapmayı düşünüyorsanız, söz konusu araç-gereçler yine geçerlilik sahibidir. Her kategori altında farklı ürünler olduğu için tek tek inceleyerek işletmenize en uygun olanı belirleyebilir, sipariş verebilirsiniz. Süreç esnasında bazı kriterleri değerlendirerek daha doğru kararlar da alabilirsiniz.

Sunacağınız Menüleri Belirleyin

Endüstriyel mutfak ürünleri alacaksanız ilk olarak hangi yiyecekleri pişireceğinizi bilmeniz gerekir. Bunun temel nedeni yapmayacağınız yemeklere yönelik endüstriyel mutfak malzemeleri almanın gereksiz masraf olacağıdır. Ancak bu sadece kendi personelinize yemek yapacaksanız geçerlidir.

Catering girişimi başlatmayı düşünüyorsanız yapacağınız yemekleri düşünmeden hepsini almanız şarttır. Temel sebebi catering konusunda hizmet veren şirketlerin menüleri belirlemediğidir. Sizi tercih etmek isteyenler farklı istekler yapabileceği için duruma karşı hazırlıklı olunması önerilir.

Ek olarak ofis, fabrika ya da benzeri bir işletmeniz varsa ve çalışanlarınıza molalar esnasında çay ve kahve sunmayı düşünüyorsanız küçük ama pratik aletler size verimli sonuçlar sunar. Böylece personeller içeceklerini kendi alabilir. Ancak böyle bir düşünceniz yoksa kullanmayacağınız ürün hem gereksiz yer kaplayacak hem de masraf yapacaktır.

Mutfak Planını Belirleyin

Mutfak Malzemeleri, boyutlarına göre farklı alanlar kaplamaktadır. Her ne kadar normal mutfak araç-gereçleri küçük yapıda olsa da endüstriyel mutfak ekipmanları daha büyük yapılara sahiptir. Bu nedenle alanınız küçükse yer sıkıntı olabilir. Böylece mutfak çalışanları dar bir alana sıkışacağı için yemeklerin hazırlanma süreci artacaktır.

Aynı zamanda büyük ekipmanların mutfağınıza sığmama olasılığı da yüksektir. Eğer öncesinde alanın ölçüsünü alırsanız bu problemleri giderebilirsiniz.

Bütçe Belirleyin

Mutfak malzemeleri alırken en önemli madde şüphesiz ki bütçedir. Eğer kendinize maksimum bir bütçe belirlemezseniz aldığınız ekipmanlara daha fazla ödenecektir. Ayırabileceğiniz miktarı hesaplamak, ürünleri incelerken toplam paranıza göre en uygun seçeneklere karar vermenizi sağlar.

Özelliklerini Gözden Geçirin

Endüstriyel mutfak ürünleri farklı teknolojilere sahip şekilde üretilir. Bu durum doğal olarak fiyatları da etkiler. Bununla birlikte firmalar doğal olarak aldığı ürünün tüm özelliklerini kullanamaz. Örneğin yapmayacağınız bir yemeğe dair özellikler sizin için gereksizdir. Şayet sipariş vermeden önce ayrıntılı olarak incelerseniz, hangi ekipmanları almanız gerektiğine daha kolay karar verebilir; araç-gereçleri daha verimli kullanabilirsiniz.

Enerji Sınıflarını Gözden Geçirin

Her teknolojik ve elektronik aygıt elektrik kullanmaktadır. Dolayısıyla endüstriyel mutfak malzemeleri sipariş edeceksiniz ilk önce hangi enerji sınıfına dâhil olduğunu bilmeniz önerilir.

Enerji sınıfları bilindiği üzere bir cihazın şebekeden ne kadar elektrik çekeceğini göstermektedir. Seviyeler düştükçe, harcadığı elektrik artacağı için faturalarınızı yükseltecektir. Eğer A sınıfı buzdolabı gibi ekipmanları tercih ederseniz giderlerinizi düşürmeniz mümkündür.

Taşıma Kapasitelerini Gözden Geçirin

Endüstriyel mutfaklar daha yoğun çalıştığı için malzeme gereksinimi de oldukça fazladır. Eğer taşıma arabaları kullanırsanız mutfağa malzemeleri hem daha hızlı hem de personeli yormadan götürebilirsiniz. Taşıma arabalarının kapasitesi aynı olmadığı için hepsini değerlendirerek uygun birine karar vermeniz gerekir.

Dikkat etmeniz gereken nokta düşük kapasite alırsanız ve mutfak ihtiyacınız çok büyükse size daha yavaş hizmet vereceğidir. Malzemelerin geç yetişmesi, yemeklerin pişme süresini de arttıracaktır. Mutfak yetkililerinizle görüşmeniz daha doğru kararlar almanızı sağlayacaktır.

Endüstriyel mutfak ekipmanları için https://www.gustomarkt.com/endustriyel-mutfak  ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.