Endüstriyel Mutfakta Olması Gereken Malzemeler

Endüstriyel Mutfakta Olması Gereken Malzemeler

01 Aralık 2021

Endüstriyel mutfak, çok sayıda profesyonel çalışanı bir arada barındıran, teknolojik olarak daha gelişmiş ekipmanlara ve yüksek kapasiteye sahip, büyük mutfaklardır. Bu nedenle endüstriyel mutfak ekipmanları, normal tip mutfak ekipmanlarından farklılık göstermektedir. Endüstriyel mutfaklar, oldukça büyük işletmelerin bütün ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu tür mutfaklarda yüksek donanıma sahip ekipmanlarla, fazla sayıda üretim yapılmaktadır. Yoğun ve uzun süreli olarak kullanıldığı için endüstriyel mutfak malzemeleri, dayanıklı ve sağlam yapıda olmalıdır. Bu yazıda endüstriyel mutfaklarda kullanılan ekipmanlar ele alınacaktır. Endüstriyel mutfak ekipmanları beş ana başlık altında ele alınabilir:

 • Ürün hazırlama sürecinde kullanılan mutfak ekipmanları
 • Ürünü pişirme sürecinde kullanılan mutfak ekipmanları
 • Ürünün servis edilme sürecinde kullanılan mutfak malzemeleri
 • Ürünün saklanmasında kullanılan mutfak malzemeleri
 • Mutfak hijyenin sağlanmasında kullanılan ekipmanlar

 

Ürünün Hazırlık Aşamasında Kullanılan Endüstriyel Mutfak Malzemeleri

Endüstriyel mutfak, normal ev mutfaklarından farklı şekilde çalışmaktadır. Yoğun bir alan olduğundan, hız da bu mutfaklar için oldukça önemlidir. Bu nedenle servis edilecek ürünlerin hazırlanması için çeşitli endüstriyel mutfak ekipmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ekipmanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 

 • Hamur İşlerinin Hazırlanmasında Kullanılan Ekipmanlar: Hamur yoğurma, karıştırma ve açma işlemlerini yapan çeşitli türde makinelerdir.
 • Sebze ve Meyvelerin Hazırlanmasında Kullanılan Ekipmanlar: Çeşitli türde, meyve ve sebzeleri soyma, doğrama, dilimleme, parçalama ve şekillendirme işlemlerini yapan makinelerdir.
 • Çeşitli Et Türündeki Gıdaların Hazırlanmasında Kullanılan Ekipmanlar: Et dövücüler, doğrayıcılar, parçalayıcılar, kıyma makineleri gibi ekipmanlardır.
 • İçeceklerin Hazırlanmasında Kullanılan Ekipmanlar: Çeşitli sayıda kahve makineleri, meyve suyu sıkma makineleri, bar blenderları gibi ekipmanlardır.

Pişirme Sürecinde Kullanılan Endüstriyel Mutfak Ekipmanları

Endüstriyel mutfak malzemeleri içerisinde yer alan pişirme ekipmanları oldukça önemlidir. Bu tarz mutfaklarda genellikle teknoloji bakımından oldukça gelişmiş malzemeler tercih edilir. Profesyonel mutfaklarda, pişirme işlemleri, oldukça özenli bir şekilde gerçeklemektedir. Bu nedenle kullanılan ekipmanların derecelerinin ince ayarlarda yapılabiliyor olması ve kullanılan ekipmanların enerjiden tasarruf edebilmesi gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte çalışanların ve işletmenin güvenliği açısından da sağlam ve güvenilir ekipmanlar tercih edilmelidir. Pişirmede kullanılan endüstriyel mutfak ekipmanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Fırınlar: Teknoloji bakımından üst seviyede olan akıllı fırınlar, endüstriyel mutfaklar için oldukça ideal olmaktadır.
 • Ocaklar: Burada kullanılan ocaklar da genel olarak belirli bir ısıda sabitlenebilecek tipte, teknolojik malzemelerdir.
 • Kızarma Makineleri: Fazla sayıda işlem yapabilmeyi sağlayan makinelerdir.
 • Izgara Makineleri: Teknolojik ve profesyonel bir şekilde, ızgara tarzı pişirmeyi sağlayan makinelerdir.
 • Kaynatma Kazanları: Kaynatma işlemlerini yapılan ekipmanlardır.

Servis Sürecinde Kullanılan Endüstriyel Mutfak Ekipmanları

Büyük mutfaklar, hazırlanmış olan ürünlerin kişilere ulaşmasını sağlamak için de çeşitli endüstriyel mutfak malzemelerine ihtiyaç duymaktadır. Bu tip ekipmanları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Benmari Isıtıcılar: Mutfak çıkan, pişmiş ürünlerin sıcak kalmasını ve sıcak servisini sağlamakta olan mutfak ekipmanlarıdır.
 • Salat Barlar: Hazırlanmış olan salata ve meze tarzı ürünlerin servisinde kullanılan mutfak malzemesidir.
 • Servis araç ve tepsileri: Mutfakta hazırlanmış olan tüm ürünlerin servisinin yapılmasını sağlayan ekipmanların tümüdür.

Ürünün Saklanmasında Kullanılan Mutfak Malzemeleri

Endüstriyel mutfak ürünlerinin saklanması için kullanılan endüstriyel mutfak malzemeleridir. Endüstri tipi özel üretim dolaplar ve özel soğutucular, bu mutfaklarda yaygın olarak kullanılan ekipmanlardandır.

Mutfak Hijyenin Sağlanmasında Kullanılan Ekipmanlar

Endüstriyel mutfaklar, yoğun mutfaklar oldukları için, hijyen konusunda da gelişmiş teknolojik ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu şekilde işlemler daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Endüstriyel mutfaklarda, özel sanayi tipi bulaşık makineleri ve kurutucular kullanılmaktadır.

Yukarıdaki endüstriyel mutfak ekipmanları ile büyük mutfaklarda işler daha hızlı, daha kolay ve profesyonel bir şekilde halledilmektedir. 

Detaylı bilgi ve ürünler için tıklayınız: https://www.gustomarkt.com/endustriyel-mutfak 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.