Filtre Kahve Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Filtre Kahve Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

30 Temmuz 2021

Güne bir fincan kahvesi olmadan başlayamayanlardansanız ve iyi bir filtre kahve makinesi seçimi yapmak istiyorsanız bu yazı aradığınız bilgileri içeriyor olabilir. Gerçek bir kahve gurmesi olanlar içtiği kahvenin üretim yerinden, kahve makinesinin malzemesine kadar dikkat ederler. Kahve yapımındaki farklılık ise kahvenin tadını direkt etkiler. Hem malzeme hem de yapım tekniği kahvenin tadını değiştirdiği için kahve çeşitleri kategorilere ayrılır. Kafelerde sıkça gördüğünüz büyük buharlı makinelerinin filtre kahve makinelerinden farkı ise malzeme ve yapılış şeklidir.

Filtre kahve makinesinin mantığı sıcak suyun belli bir debi ile kahveye akıtılarak filtre yardımıyla damıtma yapmasıdır. Kimi makinelerde bu işlem için farklı kağıt filtreler kullanılır. Bu araçların önemi ise tortuyu azaltarak kahvenin tadını yoğunlaştırmasıdır. Bir filtre kahve makinesi seçimi yaparken aşağıdaki özelliklere dikkat etmek işinizi kolaylaştırabilir.

Makinenin Filtresi

Kahvenin adından da anlaşılacağı gibi tortuların ayrıştırılması kahvenin tadını oldukça etkiler. Bu makinelerde ise 2 ve 4 numara olarak 2 tip kâğıt filtre bulunur. 4 numaralı filtre daha büyük boyutludur. Kimi makinelerde plastik filtre bulunur. Ancak bu temizlik açısından ilerleyen zamanlarda dikkat edilmezse sorun yaratabilir. Bu nedenle temizlik konusunda endişeleriniz varsa kâğıt filtre avantajınız olabilir. Sizin için en pratik olacak yönteme karar verdikten sonra filtre kahve makinesi seçimi yapabilirsiniz.

Su Haznesi

Filtre kahve makinesi seçimi sizin için zamandan tasarruf sağlamaya yarar. Özellikle kalabalık alanlarda kullanım için makinenin su tankının boyutu çok önemlidir. Tek başınızayken kullanacağınız makinenin su alma miktarı ile ofis ortamında gün içinde çok sayıda fincan kahveye yetişmesi gereken makinenin su haznesi aynı olmayacaktır. Kullandığınız yere, tüketim yapacak genel kişi sayısına göre su haznesine karar vermelisiniz.

Makinenin Karafı

Kahvenin demlendiği alan olan karaf, cam ya da termos seçeneklerdedir. İkisinin de pozitif ve negatif yönleri vardır. Cam karaf kolay temizlik sağlarken darbelere karşı ekstra dikkat etmeniz gerekir. Termos seçeneğinde malzeme tasarımı nedeniyle temizlik daha zor olsa da içeceğiniz uzun süre sıcaklığını koruyabilir. Termos içinde yeterince yapılmayan temizlik zamanla yeni demlemelerde istediğiniz zevki size veremeyebilir. Bu konuda endişeniz varsa filtre kahve makinesi seçiminizde özenli bir kullanım ile cam karaf avantajlı olabilir.

Kahve Öğütücü Bölmesi

Filtre kahve makinesi seçimi yaparken avantajınıza olacak bir başka özellik de öğütücü bölmesinin varlığı olabilir. Çekirdek kahvenizi alıp tazeliğini kaybetmesine engel olmak için tüketeceğiniz miktarını makineye koyup öğütebilir, taze kahve kahvenizi istediğiniz zaman yudumlayabilirsiniz. Her öğütme işleminde yine taze kahve kokusunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Kahveyi Sıcak Tutma Süresi

İçeceğinizi demleyip fincana koyduktan sonra sabah keyifle yudumlamaya başladıktan sonra diğer fincanlarda da aynı sıcaklığı ve tazeliği arayabilirsiniz. Dolayısıyla gün içinde kahveyi taze ve sıcak bulmanız hem tekrar tekrar demleme zahmetinden sizi kurtarır hem de kahvelerin ziyan olmasına engel olur. Bu nedenle filtre kahve makinesi seçimi yaparken kahvenin otomatik kapanma özelliğinin yanı sıra sıcak tutma özelliğini de dikkate almalısınız. İçeceğin sıcak kalma süresinin fazla olduğu makinelerde watt değeri de daha fazladır.

Kaliteli demlenmiş bir kahve olmadan güne başlayamayanlardansanız filtre kahve makinesi seçimi muhtemelen kahve seçimi kadar sizin için önemli noktalardandır. Çok fonksiyonlu bu makineler arasından hangisini seçeceğinize karar vermek için üründe özellik önceliklerinizi belirlemeniz işinize yarayabilir. Buna göre doğru bir fiyat performans ürününden yana seçim yapabilirsiniz. Endüstriyel mutfak gereçlerinde öncü markalardan biri Gusto Markt, size filtre kahve makinesi seçiminde yardımcı olabilir. Hemen sayfadan ürünlere göz atabilir, kaliteli kahvenin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.