French Press Nedir? Nasıl Kullanılır?

French Press Nedir? Nasıl Kullanılır?

31 Ağustos 2022

French Press Nedir, Nasıl Kullanılır?

French press, filtre kahve içmek isteyenler tarafından kullanılan işlevsel bir ekipman türüdür. Öncelikle kahve tüketiminde tercihini filtre kahveden yana kullanmak isteyenler için deneme aşamasında filtre kahve makinesi yerine french pressler daha doğru seçim olacaktır. Yorgunluk üzerine bir filtre kahve içerek dinlenmek istiyorsanız french pressi kullanabilirsiniz. İşyerinde zorlu bir toplantı öncesi veya çalışırken dikkatinizi toplamak için filtre kahve tercih edebilirsiniz. Filtre kahve içmeniz için filtre kahve makinesi olması şart değildir. Bunun için french press de doğru bir seçim olacaktır. Bu rehberde kahve tiryakileri için french press nedir, ne işe yarar, ne avantajları var gibi sorulara cevap vereceğiz. 

French Press Nedir?

French press,kahve yaparken filtre kahve yapabilmek adına tasarlanan bir ekipmandır. Cam bir kap içinde kalın öğütülmüş olan kahve tanecikleri ve suyun demleme işlemi sonrası kahve ortaya çıkarmasıdır. Demlenme işleminden sonra ağız bölümünde bulunan süzgeç aşağı yönde hareket ettirilir. Bu işlem kahve posasını sıkıştırır ve kahve berrak bir şekilde ortaya çıkar. French presste filtre kahve dışında bitki çayı da demleyebilirsiniz. Bu ürünler genellikle tek kişilik 350 ml, iki kişilik ise 600 ml olarak tasarlanıyor.

French Press Ne İşe Yarar?

Filtre kahve tüketicileri french press ne işe yarar sorusuna cevap arıyor. Filtre kahve, bitki çayı ya da demlenme potansiyeli olan tüm içecekleri hazırlamaya yarayan bir alettir. Bu ürünler genellikle tek kişilik tasarımlara sahiptir. Kendiniz için çay hazırlayacaksanız hem emek hem de hijyen adına french pressler daha doğru bir seçim olur. Aynı zamanda hızlı bir şekilde demlenme işleminin yapılması sağlar. Kahve yapımı sırs Nedir?asında french press içinde kahve demlenme sürecine bırakır. Belirli bir süre geçtikten sonra kahvenizi tüketmeye başlayabilirsiniz. French press nedir sorusunda bir detayı daha aktaralım. Öncelikle french pressler yaz aylarında soğuk kahveler demlemeniz için de ideal bir üründür. Sert kahve içmeyi seviyorsanız french pressi burada diğer ekipmanlardan ayıran bir özelliği var. Bu ürünlerde demleme süresini ayarlama fonksiyonu var. Yani damak tadınıza uygun olan sertlik için daha kısa ya da uzun demleme süresi elde edebilirsiniz. Normal şartlarda bir kahve 2-3 dakika bekletilir. Daha sert olması için 6-7 dakika demlenme süresi olabilir.

French press kahve için diğer önemli bir avantaj da filtre kağıdının yer alamamasıdır. Aynı zamanda çalışmak için elektrik enerjisine ihtiyaç duymaz. Bu durumda farklı yerlerde kullanabilirsiniz. Her zaman yanınızda taşıyarak her canınız istediğinde french press ile kahve içebilirsiniz. Aynı zamanda büyük kahve makineleri gibi bakım ve onarım da gerektirmez. Bu ürünler ile çok yönlü ekipmanlar olduğu için farklı amaçlarla da kullanılabilir. Kullanım amacına göre farklı boyutlarda bir tane french press belirlemelisiniz.

French Press Nasıl Kullanılır?

French Press kahve ya da bitki çayı yapmak için kullanabileceğiniz bir üründür. Bu süreçte hem bitki çayında hem de kahvede demleme aşamaları birebir aynıdır. Öncelikle kullanım sürecinde kalın öğütülmüş kahve ya da bitki çayı 2 tatlı kaşığı french press içine koyulur. Ardından 300 ml kadar sıcak su da eklenir. Kapağı üzerine takıldıktan sonra 4-5 dakika demlenme süreci için beklenir. Daha sonra demleme işlemi ile birlikte kapak aşağı doğru bastırılır. Bu aşamalardan sonra artık fincana kahve ya da kupaya bitki çayı koyularak tüketilir. İşte french press ile kahve veya bitki çayı yapımı bu kadar basit. Şimdi sıra afiyetle içmekte! French press kullanımı çok pratik ve basit olan bir üründür. Herkes kolaylıkla kendine filtre kahve ya da bitki çayı yapabilir. French press filtre kahve yapımı çok basit gibi görünse de lezzet katmak için kullanacağınız bazı ufak tüyolar bulunuyor. Gelin bir de bunlara bir bakalım.

French Press ile Kahve Nasıl Yapılır?

Çok basit gibi görünse de french press ile kahve nasıl yapılır sorusunun bazı püf noktaları var. Bu sayede tadı damağınızda kalacak bir kahve lezzeti ortaya çıkarabilirsiniz. Öncelikle kaynamış su ile kahveyi demlemeden french pressin her noktası değecek konumda sıcak su ile ıslatılması gerekir. Bu ürünün iç kısmını da ısıtır. Bu sayede demlenme sürecinde kahve soğumaz. Burada diğer püf nokta ise kahve fincanının da sıcak su ile ısıtılmasıdır. French presste su ve kahve ilk temas ettiği anda suyun sıcaklığı çok önemlidir. Yeni kaynayan ve çok sıcak olan bir suda kahve ile temas olduğu anda su kahveyi yakar. Bu acı ve hoş olmayan aromaya sahip bir kahve içmenize yol açar. Bunu engellemek adına suyu kaynattıktan sonra 1-2 dakika kadar kaynar sıcaklığın geçmesini beklemelisiniz. Bu sayede kaynar su kahveyi yakmadan eşsiz bir aroma yakalayabilirsiniz.

French pressle kahve demleme sürecinde en önemli yanlışlardan biri süre tutmadan demlenme süresini tahmini olarak ayarlamaktır. Kahve demlenirken başka bir işe dalıp kahveyi unutursanız ekipman içinde uzun süre bekleyecektir. Bu nedenle soğuk ve acı bir kahve içmek zorunda kalabilir ya da yeni bir tane demlemek isteyebilirsiniz. Bunun dışında kahve tam demini almadan 2-3 dakika içinde de tüketmek isteyebilirsiniz. Bu da kahve rengi bile olmayan sıcak bir su içmenize yol açabilir. Burada en doğru yaklaşım cep telefonunuzun kronometresi ile belirli bir süre tutup 5 dakika sonunda süzmek ve kahvenizi yudumlamak olur.

French press fiyat açısından da çok uygun ürünlerdir. Filtre kahve makinesine göre çok daha uygun maliyetli ve pratiktir. Bütçenize uygun bir seçim yaparak her zaman filtre kahve içmenin tadına varabilirsiniz.

French Press Kullanarak Yapılacak Kahve Türleri Nelerdir?

French press ile her türlü kahveyi yapabilirsiniz. Genelde filtre kahve tercih edilse de farklı kavurma derecelerinde olan her türlü kahveyi demlemek mümkündür. Bu ekipmanla kahve demlerken önemli nokta kahvenin taze kavrulması ve taze öğütülmesidir. Ortalama 300 ml suya 20 gram kadar kahve koyarak kolayca demleme işlemini yapabilirsiniz. Kahve demlediğinizde french press içindeki kahvenin tamamını fincana boşaltmayın. Son damlalarda tortu olacaktır. French press ile kahve dışında her türlü bitki çayını da demleyebilirsiniz. Doğru teknikleri kullanırsanız damak tadınıza uygun lezzetli kahveler tüketebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.