Spatula Nasıl Seçilir? Nerelerde Kullanılır?

Spatula Nasıl Seçilir? Nerelerde Kullanılır?

11 Ocak 2022

Mutfakta vakit geçirmeyi sevenler için her mutfak aletinin özel bir işlevi vardır. Spatulalar da en sık kullanılan mutfak aletlerinden biridir. Fakat her spatula her yemek için uygun değildir. Bu yazıda spatula nasıl seçilir? Nerelerde kullanılır? konusunu inceliyoruz.

Spatulalar özellikle yemek pişirirken tavaları çizmeden yiyecekleri karıştırmak, çevirmek için kullanılmaktadır. Spatulalar aynı zamanda bir malzemeyi kâsede ya da tencerede karıştırmak ve kazımak için de kullanılabilmektedir. Esnek kenarları olan uzun saplı mutfak gereçleridir. Birçok farklı çeşidi vardır. Bunlardan ilki krep, omlet ya da hamburger gibi tavada geniş yiyecekleri çevirmek için geniş düz tabanlı ve uzun saplı olan spatulalardır. Şeklini bozmadan yiyeceklerinizi çevirmeye yardımcı olacak sağlam ve geniş bir yüzeye sahiptirler.

Ayrıca bir malzemeyi yaymak için kullanılan spatulalar da mevcuttur. Bunlar daha yumuşak maddeleri başka bir yiyeceğin üzerine yaymak için kullanılırlar. Örneğin bir pasta üzerine krema sürerken bu tarz spatulalar kullanılır. Bunlar daha dar ve uzun spatulalardır.

En sık kullanılanlardan biri ise esnek silikon ya da kauçuk uca sahip uzun saplı olanlardır. Bunlar bir kasedeki hamurun son parçasını, bir kavanozda kalan sosu sıyırmak için kullanılan esnek spatulalardır.

Bununla birlikte spatulalar farklı malzemelerde olabilir. Silikon, metal, ahşap ya da plastik şeklinde spatula çeşitleri mevcuttur. Genellikle en sık kullanılanlar ise silikon olanlardır.

Silikon spatulalar, çok yönlüdürler ve ısıya dayanıklıdırlar.                                                

Metal olanlar ise daha ağır işleri yapmak için kullanılırlar. Örneğin hamburger ya da biftekleri çevirmek için kullanılabilirler. Fakat burada yapışmaz tavalarda metal bir spatula kullanılmamalıdır. Çünkü bu yapışmaz kaplamanın çıkmasına neden olabilmektedir. Eğer ızgarada yemek yapmayı seviyorsanız metal spatulaları kullanabilirsiniz. Çünkü bunlar ısıya dayanıklıdır ve oldukça sağlamdırlar.

Eğer silikon ya da plastik malzemenin yüksek ısıda kullanılmasından endişe duyuyorsanız diğer sağlıklı yöntem ise ahşap spatulalardır. Özellikle aile için yemek hazırlarken yapışmaz tavalar için kullanılabilen ısıya dayanıklı modellerdir.

Plastik spatulalar ise en ekonomik spatula çeşididir. Sağlam ve kenarları incedir. Hassas yiyecekleri pişirmek için oldukça kullanışlıdır. Fakat yüksek ısıya dayanıklı değildirler. Bu nedenle herhangi bir erime, yanma gibi sorunla karşılaşmamak için ısıya fazla temas ettirilmemelidir.

Bir spatula ne kadar çok parçaya sahipse, parçaların birleştiği oyuklarda kir ve bakteri toplama potansiyeli o kadar fazladır. Bu nedenle bu mutfak gerecini seçerken temizliği kolay ve tek parça şeklinde yapılmış spatulaları tercih etmek gerekmektedir. Tabii ki bu seçimi yaparken en önemli şeylerden biri ise onu kullanmayı sevmektir. Eğer spatulayı kullanırken kendinizi rahatsız hissediyorsanız muhtemelen çok sık kullanmayacaksınız.

Spatula seçimi yaparken mutfaktaki ihtiyacınızı düşünmek önemlidir. Çok yönlü, ısıya dayanıklı, ekonomik ve pek çok renkte olan silikon spatulalar oldukça kullanışlı gibi görünse de tavada yemeyi çevirmek için pratik olarak kullanılamayabilirler. Ahşap ve metal spatulalar kadar dayanıklı değildirler.

Spatulalar çok çeşitli olduğu için mutfağınızda birden fazla çeşidi bulunabilir. Bıçakların yanı sıra spatulalarda muhtemelen mutfakta en sık kullanılan araçlardandır. Bıçak seçerken olduğu gibi spatula söz konusu olduğunda da hangisini daha sık kullanacağınızı ve işinize en uygun olanı bilmek önemlidir. Çok fonksiyonlu olan metal balık spatulaları mutfakta oldukça kullanışlıdır. Metal spatulalar sağlıklı, dayanıklı, temizliği kolay ve uzun ömürlü spatulalardandır. Bunlar aynı zamanda, sağlam, ergonomik olarak tasarlanmış kulplara sahip, ağır hizmet tipi ve çok amaçlı kullanabilen mutfak gereçlerinden biridir.

Gustomarkt online alışveriş sitesinde düz spatuladan pasta spatulasına kadar pek çok model bulabilirsiniz.

Detaylı bir şekilde ürünleri incelemek için https://www.gustomarkt.com/spatulalar tıklayınız.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.