Barista Ekipmanları Seçmenin 3 Püf Noktası

Barista Ekipmanları Seçmenin 3 Püf Noktası

09 Mart 2022

Günümüzde kahve dükkanları oldukça revaçtadır. Kişiler, iş yerinde yorulduktan sonra yorgunluk kahvesi içmek için ya da ders çalışmak için kahve dükkanlarını tercih etmektedir. Seçenekleri fazla olan ve lezzetli kahvelerinizi hazırlayan kişilere barista denmektedir. Bu baristalar size sundukları kahveler ve kahve ekipmanları hakkında birçok bilgiye sahiptir. Doğru ekipmanlar eşliğinde sizlere lezzetli kahveler sunmaktadırlar. Barista ekipmanları seçmenin bütün püf noktalarını bilirler. Barista ekipmanlarını seçmenin 3 püf noktası ise şu şekildir;

 • Son teknolojiye sahip olması gerekir. Genellikle son teknolojiye sahip olan kahve makinesi gibi barista ekipmanları hızlı çalışma göstermektedirler. Bu sayede baristalar kısa sürede çok fazla kahve hazırlayabilirler. 
 • Ürünlerin paslanmaz yapılarda olması gerekir. Kahveler süt gibi içecekler eşliğinde yapılmaktadır. Süt ise kaşık gibi ürünlerin zamanla paslanmasana sebep olmaktadır. 
 • Dayanıklı ve markalı ürünler olması gerekir. Kaliteli markaya sahip olan bütün barista ürünleri dayanıklı yapılara sahiptir. Dayanıksız barista ekipmanları baristaları yarı yolda bırakır. 

Barista Ekipmanları Nelerdir?

Evde de kullanılabilecek ekipman seçeneklerine sahip olan çok fazla barista ekipmanları bulunmaktadır. Baristalar kahvelerin öğütülme aşamasından, pişirme ve sunma aşamasına kadar ürünler kullanmaktadır. Genellikle kahve barlarına sığabilecek küçük ve tatlı parçalardan oluşmaktadır. Barista ekipmanları şunlardır; 

 • Tamper

Öğütülen kahvelerin doğru şekilde pişebilmesi için sıkıştırılmasını sağlamaktadır. Özellikle espresso yapımında büyük önem taşıyan üründür. Genellikle kahvesini barista elinden içmek isteyen kişiler için kullanılmaktadır. 

 • Pitcher

Paslanmaz çelikten üretilen üründür. Süt kaynatmak amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle latte art siparişlerinde sıklıkla görebileceğiniz ürünlerdendir. Şekilli ucu sayesinde sütü köpürttükten sonra kahveye şekiller verme işleminde kullanılır. Kahve severlerin sıklıkla evlerinde kullandığı ekipmanlardan biridir. Birden fazla pitcher seçeneği bulunmaktadır. 

 • Süt Termometresi

Profesyonelleşmiş baristaların sıklıkla kullandığı ürünlerdendir. Sütlü kahvelerde kullanılmaktadır. Sütlü kahvelerde bulunan sütün 60-65 C arasındaki sıcaklıkta olması gerekmektedir. Bu derecede bulunan süt protein ve şekerin iyi şekilde karamelleşmesini sağlamaktadır. Bu ise kahvenin lezzetini artırmakta ve müşterilere kaliteli kahve sunmayı sağlamaktadır. 

 • Kahve Ölçme Kaşığı

Mükemmel kahvelerin bir ölçüsü bulunmaktadır. Kahve ölçme kaşığı ise bu ölçüleri sağlamaktadır.

 • Kahve Değirmeni

Kahveyi öğütme aşamasında kullanılmaktadır. Özellikle kahve severlerin sıklıkla tercih ettiği taze çekilmiş kahvelerinin en önemli ekipmanlarından biridir. Kahvecilerde yeni öğütülen kahve çekirdeklerinin kokusunun yayılmasına neden olan üründür. Kahveye ekstra lezzet sağlamaktadır.

 • Filtre Kahve Kâğıtları

Filtre kahvelerin yapımında en önemli ürünlerinden biridir. Kahve severlerin evinde de sıklıkla karşılaşabileceğimiz bir üründür. Kahvenin süzme işlemini gerçekleştirmede yardımcı olan üründür. 

 • Kahve Tartısı

 Mükemmel kahveleri elde etmek iki unsura dayanmaktadır. Birincisi kahveye olan aşkınız, ikincisi ise doğru ölçülerde yapılmış kahvedir. Ne kadar su ne kadar kahve ya da ne kadar süt koyacağınızı bilmiyorsanız bu ölçülerden yardım alabilirsiniz. 

Barista Ekipmanları Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Kahve dükkanlarında şahane kahvelerin yapıldığı bölüme ve kişiye barista denmektedir. Ancak bu bölümde kahve yapımını kolaylaştırmaya yardımcı olacak ekipmanları satın alırken pek çok şeye dikkat etmek gerekir.   Peki barista ekipmanları satın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

 • Barista ekipmanı içerisinde bulunan küçük ama önemli ürünlerden biri olan filtre kahve kâğıtlarıdır. Filtre kahve kâğıtları ince ve kalın olarak ikiye ayrılmaktadır. Kahve dükkanınızın kahve lezzetini belirlemek için filtre kahve kâğıdı satın alınırken kalınlığına ve inceliğine dikkat etmek gerekir. 
 • Barista ekipmanlarının boyutuna dikkat etmek gerekir. Barista bölümü oldukça küçük ve dar alanlardan oluşmaktadır. Bu nedenle ekipmanları kendi barista bölümününüze uygun olan boyutlarda satın almanız gerekmektedir. 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.