Latte Nedir? Latte Nasıl Yapılır?

Latte Nedir? Latte Nasıl Yapılır?

23 Ocak 2023

Latte Nedir? Latte Nasıl Yapılır?

Latte, dünya tarafından fazlası ile sevilen ve kahve dükkanlarında sıklıkla tercih edilen bir içecektir. Bu sevilmesinin nedeni ise hafif bir içime ve kremsi bir aromaya sahip olmasıdır. Bu özellikleri sebebi ile de kahve tiryakileri tarafından da yoğun olarak tercih edilirler.

Latte’nin bu kadar yoğun içilmesine rağmen ne yazık ki insanlar Latte’nin ne olduğunu tam olarak bilmemektedir. Bu yazımız içerisinde Latte’nin ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve içerisindeki besin, kalori değerlerini paylaşacağız. Bu değerlerin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Latte Nedir?

Bir diğer ismi Cafe Latte olarak da bilinen Latte, belirli bir köpük tabakası ile sunulan sütlü kahve çeşididir. Bu kahvenin temeli ise İtalyanlara dayanır ve İtalyan kültüründen tüm dünyaya yayılmıştır. Kahve ve sütün birleştirilmesini sağlayan bu içecek, hangi tarihte üretildiği tam olarak belli olmadığı gibi yüzyıllardır da düzenli olarak tüketilmektedir.

Latte’nin üst kısmında süt köpüğü, orta kısmında buhar üzerinde pişirilen süt ve alt kısmında da esprresso bulunur. Bu sayede hem güzel bir görünüm hem de hafif bir içime sahip mükemmel bir aroma elde edilmiş olur. Sunulan istatistiklerden de görülüyor ki Amerika içerisinde tüketilen günlük 400 milyon kahvenin büyük bir çoğunluğu Latte olarak tercih edilir. Bu istatistik, Amerika dışındaki birçok ülkede de aynıdır.

Latte’nin İtalya içerisindeki tüketimi diğer birçok ülkeden daha farklıdır. Genel olarak kahvaltılarda da tüketilen bu kahve çeşidi, ev içerisinde yapılırken espresso ile de demlenmektedir. Bu demlenmenin ardından ise ısıtılmış halde bulunan süt üzerine eklenir ve içilir hale gelir.

Latte Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kişi Latte’nin nasıl yapıldığına dair fikir sahibi olmak ve bu sayede de kendi kahvelerini yapmak istiyor. Latte’nin yapılışı esas itibari ile çok basittir. Bu kapsamda ilk olarak bir shot espresso almalı, buhar üzerinde pişirilen kahveyi de bu espressoya ekleyerek üzerine ince tabaka halinde süt köpüğü dökmelisiniz. Bu işlemlerin yapılması ile beraber hem estetik bir görünüme sahip olacak hem de kıvam ve tat olarak mükemmel bir Latte’ye sahip olacaksınız. Eğer süt tüketmeyen birisiyseniz, badem ya da Hindistan cevizi sütünü de kullanabilirsiniz.

Latte’nin istenen seviyede olması için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlar sütün konsantre halde olması için buharda pişirilmesidir. Bu sayede espresso ile de yeterince uyumlu bir hale bürünecektir. Sütün köpürmesini istiyorsanız da espresso makinelerinde yer alan buhar çubuklarını kullanabilirsiniz.

Bunların dışında, günümüzde üretimi yapılan Latte makineleri de yine bu tarif için sıklıkla kullanılmaktadır. Son teknoloji ürünlerden olan bu makineler, belirli malzemelerin eklenmesi sonucunda kendisi Latte’yi hazırlar ve en iyi aroma hali ile sizlere sunar. Bu sayede hiçbir uğraşa girmeden mükemmel bir içime sahip olan Latte’ye sahip olabilirsiniz. Birçok çeşit halinde üretilen makineler, farklı markalar tarafından üretilerek geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Endüstriyel alanlarda da sıklıkla kullanılırlar ve birden çok Latte’nin hazır olması konusunda büyük bir yardım sağlarlar.

 

 

Latte Malzemeleri ve Detaylı Latte Yapımı

Latte, içerisine doğru malzemeler eklenmesi ile istenen kıvama ulaşacak olan bir kahve çeşididir. Bu sebepten dolayı da sizler ile gerekli olan tüm malzemeleri paylaşacağız. Latte’nin içindeki malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tercihinize bağlı olarak 1 ya da 2 shot espresso
 • Bir adet süt kabı
 • Yeterli miktarda süt
 • Buhar çubuklu kahve makinesi
 • Bir adet bardak

Bu malzemelerle beraber aşağıdaki tarifi uygulayabiliriz ve lezzetli bir Latte’ye erişebilirsiniz. Latte tarifi şu şekildedir:

 • Hazırlamış olduğunuz bardağın içerisine espresso kahvenizi dökün.
 • Süt kabınızın içerisine yeterli miktarda sütü ekleyin.
 • Kahve makinizde yer alan buhar kolunu aktif edin ve sütü bu buhar üzerinde pişirin.
 • Sütünüzün köpürmesi ile beraber büyük hava kabarcıklarını yok etmeniz ve sonrasında da mikro köpükleri geride bırakmanız gerekir. Bunun için ise süt kabınızı çok az sallamanız ve tezgaha vurmanız yeterli olacaktır.
 • Hazırlamış olduğunuz köpüklü sütü biraz havada tutun ve espressonun üzerine dökün.
 • Sütü dökerken yüksekliği azaltıp aşağıya doğru indirmeyi unutmayın.
 • Dökme işleminden sonra sert köpük kısmının da bardağa aktarılmış olduğundan emin olun.

Tüm bunlardan sonra istemiş olduğunuz Latte hazır hale gelmiş olacaktır. Arkanıza yaslanarak kahvenizin tadını çıkarabilirsiniz.

Latte Yapımına Dair İpuçları Nelerdir?

Latte yapılırken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Bu hususların yerine getirilmesi ile beraber istemiş olduğunuz kıvamı da yakalamış olursunuz. Bunları sizler için şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Latte’niz için ekleyecek olduğunuz köpüğün aşırı fazla olmamasına dikkat edin. Latte için eklenen köpüğün kesinlikle ince bir tabaka halinde olması gereklidir.
 • Eğer kahvenizin soğumamasını istiyorsanız, bunun için sütünüzü espresso kahveniz hazırlanırken köpürtebilirsiniz. Bu sayede ısı değeri de istediğiniz seviyede olacaktır.
 • Süt kabına sütü eklerken 3/1 oranında dolu olduğundan emin olun. Bu durum, genleşmesi gereken süt için yeterli alan olduğunu gösterecektir.
 • Buhar çubuğunuzu dairesel olacak şekilde süt içerisinde hareket ettirin.
 • Buhar kolunu süt içerisine koyarken, ilk olarak süt yüzeyinin hemen alt kısmına yerleştirmelisiniz.
 • Buharda süt pişirme işleminizi yaparken aşırı derecede pişirmemeye özen gösterin. Eğer sütü çok pişirirseniz sütün tadının kaybolmasına neden olabilirsiniz.
 • Sütünüzü espresso kahve üzerine dökerken yukarıdan dökerek aşağıya doğru inmeyi unutmayın. Bu sayede kalın köpük tabakası da üst kısımda yer alacaktır.

Ticari sektöre ilk olarak ABD’de giren Latte, 1980 yılında ünlenerek bu zamanlara kadar popülerliğini koruyan bir kahve olmayı başarmıştır. Türkiye’de sık sık tüketildiği gibi Amerika’da da vazgeçilmez bir kahve olarak günlük rutin esnasında sürekli olarak tüketilirler.

 

Latte Kalorisi Ne Kadardır?

Latte’nin kaç kalorili bir içecek olduğu, özellikle de diyet yapan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. 355 ml bazında bir Latte tüketiyorsanız, ortalama kalori miktarı 210 kalori olacaktır. Bunun içerisinde ise 10 gram yağ, 11 gram protein ve 11 gram karbonhidrat vardır. Eğer oranlar üzerinde değişiklik yapmak istiyorsanız, kullandığınız malzeme miktarında da değişikliğe gidebilirsiniz.

 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.