Chemex Nasıl Kullanılır?

Chemex Nasıl Kullanılır?

23 Ocak 2023

Chemex Nasıl Kullanılır?

Chemex, günümüzde en çok kullanılan kahve aparatlarından olarak hemen hemen her kahvecide görülebilmektedir. Son zamanların en popüler kahve demleme ekipmanlarından olan Chemex, sahip olduğu sistem ile hem hızlı hem de pratik bir makine haline gelmiş durumda. Bu özelliği de onu yine en çok tercih edilen ekipmanlardan birisi haline getiriyor.

Peki, bu kadar ünlü olan bir ekipman nasıl kullanılır? Chemex kullanırken hangi ipuçlarına dikkat etmeli ve en iyi verimi nasıl almalıyız? Eğer sizler de bu soruların cevabını merak ediyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz yazıyı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Chemex Nedir?

1941 yılı içerisinde Peter Schlumbohm tarafından icat edilen Chemex, kahve yapım ekipmanı olarak yıllardır kullanılmaktadır. Bir Alman Kimyager olan Schlumbohm, 300’e yakın patent sahibi olarak yüzlerce ekipmanın işlevsel hale gelmesini sağlamıştır. Bunlardan bir tanesi de hala kullanmakta olduğumuz Chemex ekipmanlarıdır.

2000 yılları içerisinde gittikçe ünlenen bir yapıya kavuşan Chemex, 3.nesil kahve demleme işlemleri sırasında sıklıkla tercih edilmektedir. Eğer sizler de 3.nesil kahve demleme yöntemleri arasında iyi bir teknik arıyorsanız, bu ekipmanı ve sahip olduğumu sistemi kullanarak demleme yapabilirsiniz.

Kullanım olarak basit ve pratik bir sisteme sahip olan Chemex, el ile hazırlanan bir tekniğe sahiptir. Dripper adı verilen bu demleme yöntemi, kahvenin üzerine eklenen suyun yavaş bir şekilde eklenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bu teknik ile beraber kahve çekirdeğine ait olan aromayı ve yağı korumuş olup çok daha güzel bir lezzeti ortaya çıkarabilirsiniz.

 

Chemex Kahve Demleme Malzemeleri Nelerdir?

 • Chemex:

Chemex, kendi içerisinde 3 ve 8 cup olmak üzere farklı versiyonlara sahiptir. Bu sayede de birden çok çeşit üzerinde oluşturulmaktadır. Eğer içecek olduğunuz kahveyi tek kişilik yapacaksanız, sizler için en iyi boyut 3 cup boyutu olacaktır. Diğer taraftan 2 ya da  daha fazla kişi için demleme yapacaksanız, 8 cup boyutuna sahip Chemex modelleri sizler için çok daha uygun olacaktır.

Chemex’e ait olan ahşap tutacaklı modelleri, çok daha güzel bir görünüme sahip olunmasını sağlamaktadır. Sizler de seçimleriniz arasında bu görünümü tercih edebilirsiniz.

 • Filtre Kağıdı:

Diğer filtre kağıtlarına nazaran çok daha kalın bir yapıda olan Chemex filtre kağıtları, kahvenin aromasının önüne geçmeyen bir yapıdadır. Bu sayede de aromanın tadı çok daha iyi hissedilir. Bunun yanında, istenmeyen yağların da süzülme işlemi bu filtreler ile basit bir şekilde gerçekleşmiş olur.

Kullanacak olduğunuz filtre kağıdını Chemex modeline göre tercih etmeyi unutmayın. Bununla beraber, alacak olduğunuz filtre kağıdının kaliteli bir yapıda olması da gereklidir. Aksi takdirde istemiş olduğunuz aromaları ve lezzeti elde edemezsiniz.

 • Kettle:

Kahvenizi demlerken ve hazırlarken, hangi demliğin ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilirsiniz. Bu demlikler arasında yer alan S şekilli ibrelere sahip demlikler, kahve ile suyun arasındaki temasın yavaş yavaş gerçekleşmesini sağlar. Bu sayede de ortaya çok daha lezzetli kahveler çıkar. Bu sebepten dolayı da birçok kişi ve işletme, demlemiş olduğu kahveler için bu S şekilli ibreye sahip kettle modellerini tercih etmektedir.

 • Nitelikli ve Taze Kahve:

Kahvenizi demlerken kullandığınız teknik ve demlik büyük önem arz etmektedir. Ancak bunlardan daha önemli bir ayrıntı varsa, o da nitelikli ve taze bir 3.nesil kahve tercih etmenizdir. Eğer sahip olduğunuz kahve çekirdekleri bayat ve niteliksiz bir şekildeyse, ne yazık ki ne kadar iyi teknikler kullansanız da istediğiniz tada ve aromaya erişemezsiniz. Bu sebepten dolayı da 3.nesil kahve çekirdeklerinizi doğru seçmeli ve bu şekilde doğru teknikleri uygulamalısınız. Aksi takdirde içecek olduğunuz kahve ile sağlığınızı kaybetme noktasına dahi gelebilirsiniz.

Adım Adım Chemex Kullanımı ve Kahve Yapımı

Chemex ile kahve demleme işlemleri sırasında bilmeniz gereken birkaç husus vardır. Bu hususlar ile beraber kahve demleme işlemini nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, yazımızın devamını okumayı unutmayın.

Not: Aşağıda yer alan tarif, tek kişilik bir tariftir. Bu sebeple de 225 ml su için 15 gramlık bir kahve tercihinde bulunulmuştur. Eğer kişi sayısında artışa gidecekseniz bu gramajlarda da artışa giderek demleme yapabilirsiniz.

 • 1.adım: Demleme yapacakken kullanacağınız kahvelerin öğütülmüş olması gerekir. Eğer sahip olduğunuz kahveler öğütülmemişse, bunları Chemex ile uyumlu olacak şekilde öğütmeyi unutmayın. Bu öğütme ayarı genel olarak kalın – orta şeklinde olmaktadır.
 • 2.adım: Kahvenizi istenen ölçütlerde öğüttükten sonra kahve için kullanacağınız suyu kaynatmanız gereklidir.
 • 3.adım: Sahip olduğunuz filtre kağıdını koni şekline getirin ve Chemex’in üst kısmına olması gerektiği gibi yerleştirin.
 • 4.adım: İstenen ölçütlerde öğütmüş olduğunuz 15 gram kahveyi alın ve bu filtre kağıdının üst kısmına yerleştirin.
 • 5.adım: 50 ml suyu alın ve dairesel olacak şekilde bu filtrenin üzerinden kahveye ekleyin.
 • 6.adım: Yaklaşık 30 saniye kadar bekleyin ve bu bekleme sonrasında hazır olan diğer suyu da aynı şekilde kahvenize ekleyin.
 • 7.adım: Tüm işlemlerden sonra 4-5 dakika kadar kahvenin demlemesini bekleyin.

Yukarıdaki adımları uygulamanız ile beraber Chemex içerisindeki kahve demleme işleminiz de tamamlanmış olacaktır. Bu sayede hem tat hem de aroma bakımından mükemmel bir kahve elde etmiş olacaksınız.

Chemex Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Chemex kullanırken dikkatli olmanız gereken bazı noktalar vardır. Bunları sizler için şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Eğer demlemiş olduğunuz kahveden artan bir miktar kahve varsa, bunları termal bir sürahiye koyabilir ve sıcaklığını kaybetmeden saklayabilirsiniz. Eğer bu şekilde saklamadan sonradan tekrar ısıtmayı denerseniz, kahvenize ait tatta bozulmalar ile karşılaşabilirsiniz.
 • Demleme sırasında illaki kağıt filtre kullanmanıza gerek yoktur. Tercihinize göre metal filtreler de kullanabilir ve kullanım sonrasında temizleyerek tekrar bir kullanıma hazırlayabilirsiniz. Herhangi bir lezzet farkının oluşmayacağına emin olabilirsiniz.
 • Ahşap modelleri üzerinde temizleme yapacakken, ahşap tutma aparatını ve deri aparatını çıkarmayı unutmayın. Bunun yanında, bulaşık makinesi içerisinde de yıkama yapabilirsiniz.
 • Elektronik tartı ve su ısıtıcının kullanımı ile beraber, Chemex üzerinde yapacak olduğunuz kahve deneyimini maksimum seviyelere çıkarabilirsiniz. Bu sayede istemiş olduğunuz lezzeti de en iyi seviyeye çıkarmış olacaksınız.

Chemex kullanımı yaparken bu püf noktalarına dikkat etmeyi ve gerekli malzemeleri kullanmayı unutmayın. Bu sayede yapacak olduğunuz kahvelerdeki farkı da rahatlıkla görebileceksiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.