Endüstriyel Fırın Nedir? Endsütriyel Fırın Fiyatları Nedir?

Endüstriyel Fırın Nedir? Endsütriyel Fırın Fiyatları Nedir?

23 Ocak 2023

Endüstriyel Fırın Nedir? Endsütriyel Fırın Fiyatları Nedir?

Endüstriyel fırın modelleri, profesyonel düzeyde çalışan tüm mutfakların ihtiyacı olan modellerdir. Endüstriyel mutfak ürünleri arasında yer alan bu fırınlar, yüksek kapasiteli bir yemek pişirme niteliğine sahip olarak buna yönelik özel bir tasarıma sahiptirler. Özel bir mekanizmaya sahip olmaları ve kaliteli parçalar ile üretilmesi, onu uzun ömürlü yaparak avantajlı kılan bir diğer noktayı ortaya çıkartır. Bu sebepten dolayı da bu fırınlara sahip olabilir ve endüstriyel mutfaklarınız içerisinde kullanabilirsiniz.

Ev tipi fırınlara nazaran çok daha yüksek ısı üzerinde çalışma gösteren endüstriyel fırınlar, daha önce de bahsettiğimiz gibi kendine özgü bir tasarıma sahip olarak üretilirler. Tek tip bir ürünü pişirmeye yönelik fırınların olduğu gibi birden çok gıda ürününü pişirebileceğiniz endüstriyel fırınlar da mevcuttur. Bununla beraber, pastaneler için özel olarak tasarlanan modeller ile hamur işlerini istenilen kıvam üzerinde pişirebilirsiniz. Bu fırınlar, hamur işlerini kurutmadan istenen yumuşaklık üretim yapabilmeye imkan tanır. Endüstriyel mutfak malzemeleri arasında bu fırınlara da yer vererek her çeşit hamur ürününü rahatlıkla pişirebilirsiniz.

Pastaneler için özel olarak tasarlanan fırınlar, yemeklerinizi pişirme amacı ile kullanılmamalıdır. Bunun sebebi ise onların yemek pişirme niteliği taşımamasıdır. Fakat yine de yemek pişirmek için kullanmak isterseniz, belirli sıcaklık düzeylerine getirerek bu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yemek pişirmesi için tasarlanan fırınlarda yer alan buharlı ve fanlı sistem, mükemmel yemek seçeneklerini pişirebilmenizi sağlamaktadır. Bu seçenekler, sizler için çok daha doğru olur.

Endüstriyel Fırın Almanın Avantajları Nelerdir?

Endüstriyel mutfak ekipmanları arasında yer alan endüstriyel fırınlar, müşteri skalasının çok geniş olması sebebi ile birden çok pişirme ayarına sahiptir. Bu sayede yoğunluğunuz ne olursa olsun ayarları değiştirebilir ve her sıcaklık değeri üzerinde pişirme yapabilirsiniz. Fırın tercihinizi yaparken bu özelliğe sahip modelleri incelemeyi ve tercihinizi bu yönde yapmayı unutmayın.

Satın aldığınız fırınlarda yer alan bu özellikler, istemiş olduğunuz düzeyde pişirme yapmanızı ve zamandan, iş gücünden tasarruf yapmanızı sağlar. Bununla beraber, müşterinin seçimine bağlı olarak az ya da çok pişmiş seçeneklerine erişmeniz de mümkündür. Hafıza niteliğine sahip olan endüstriyel fırınlar, belirli bir zaman diliminden sonra kendilerini kapatma özelliğine de sahiplerdir. Bu sayede yemekler üzerinde çok pişme ya da yanma durumları ile karşılaşılmaz.

Endüstriyel mutfak malzemeleri arasında yer alan bu fırın modelleri, yapılan pişirme işlemleri ile beraber kendilerini de temizleme işlemine sahiptir. Çalışmanızın bitmesi ile beraber model üzerinde yer alan bu niteliği kullanabilir ve kendilerini temizlemesini bekleyebilirsiniz. Bu sayede iş yükünüzde de belirli bir azalmaya sahip olursunuz.

Endüstriyel Fırın Çalışma Prensibi Nasıldır?

Endüstriyel fırın modelleri, endüstriyel faaliyetler içerisinde kullanılan modellerdir. İçerisine koyulan malzeme ısıtılır ve gerekli görüldüğünde ısı değerleri yükseltilerek pişirme işlemleri uygulanır. Endüstriyel faaliyetler içerisinde görülen değişiklikler, bu fırınların kullanım alanının da genişlemesine neden olmuştur. Bunlara bir örnek verirsek eğer; cam ve çimento gibi malzemelerin üretim aşamasında da belirli bir sıcaklığa ihtiyaç vardır ve bu alanlarda da yine endüstriyel fırın modelleri tercih edilir. Sahip olunan bu fırınlar, çalışma alanının ve ürününün değişikliğine göre pişirme, eritme ve ısıtma gibi çeşitli çalışma prensipleri ile hareket etmektedir.

Endüstriyel Fırın Çeşitleri Nelerdir?

Endüstriyel fırınlar, sektör içerisinde birden çok çeşit halinde yer alırlar. Bunlar pastane fırınları, kombi fırınlar, pizza fırınları, ekmek fırınları, buharlı fırınlar, konveksiyonlu fırın ve börek fırınları gibi çeşitlerdir. Bu çeşitler, çalıştıkları alan içerisinde farklı özelliklere ve sıcaklık değerlerine sahip olarak yapacakları işlemlerin doğru bir sistem ile çalışmasını sağlar. Bu çeşitleri sizler için kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Yığma Fırınlar:

Bu fırın modelleri, sektör içerisinde genel olarak ekmek fırını, pizza fırını ve lahmacun fırını adları ile satılmaktadır. Eğer unlu mamuller üzerinde bir pişirme işlemi gerçekleştireceksiniz, bu fırın modelleri sizler için mükemmel bir seçenek olacaktır. Yığma fırın modelleri çimento, taş ya da tuğladan imal edilir. Bu gibi fırınlara sahip olmak istiyorsanız, özel olarak bir usta ile konuşmalı ve müsait alanınıza inşa ettirmelisiniz. Aksi taktirde bir mağazadan satın alarak çalışma alanınıza getirme şansınız yoktur. Buharlı ve buharsız olmak üzere iki modele sahip olan bu fırınlar, sürekli yanan fırınlara nazaran çok daha az yakıt maliyetine sahiptir. Bu da sizler için büyük bir avantaj yaratır.

  • Konveksiyonlu Fırınlar:

İçerisinde fan bulunduran fırınlar, konveksiyonlu fırınlardır. Bu fanlar, fırının içerisine monte edilirler ve istenen sıcaklık değerleri bu fan ile etrafa yayılır. Bu modeller üzerinde genel olarak buhar verme ve nemlendirme nitelikleri de yer almaktadır. Bu sayede hamur ürünlerinin pişmesinin de istenen kıvamda olması sağlanır. Pastaneler içerisinde tercih edilen fırınlar, hamura yumuşaklık katması sebebi ile genel olarak konveksiyonlu fırınlardır.

  • Pizza Fırınları:

Taş tabanlı olan fırınlar, genel olarak pizza fırınları olarak bilinir. Bunların yanında, modern nitelikteki pizza pişirimleriniz için tercih edeceğiniz konveyorlü bantlı fırınlar da bulunmaktadır. Isı bu fırınlarda genel olarak tabandan verilir ve içeriye bu şekilde yayılır. Son teknoloji fırınlar olması nedeni ile yapacağınız pizzaların istenen kalitede olmasını, kuruluk yapmamasını ve üst malzemelerin yanmadan pişirilmesini sağlarsınız.

  • Kombi Fırınları:

Kombi fırın modelleri, çok amaçlı pişirme yapacak olan alanlar için en uygun modellerdendir. Bu modeller ile hem yemeklerinizi hem de hamur işi çeşitlerinizi pişirebilirsiniz. Endüstriyel mutfaklara sahip olan işletmeler, tüm pişirme modellerine sahip olduğu için genel olarak bu kombi fırınları tercih etmektedir. Sizler de kendi işletmeleriniz için yine bu tercihleri yapabilirsiniz.

 

 

Endüstriyel Fırın Fiyatları

Endüstriyel fırın fiyatları, modeller üzerinde değişkenlik gösteren fiyatlara sahiptir. Kullanım yapacak olduğunuz alana göre bu modeller arasında seçim yapmalı ve buna göre de fiyat aralıklarını incelemelisiniz. Bu sayede kendi bütçeniz üzerinde uygun bir rakam belirleyebilir ve bütçenizi aşmadan endüstriyel fırın modellerine erişebilirsiniz. Bu aşamada ürüne ait tüm detayları ve özellikleri inceleyerek bir tercihte bulunmayı unutmayın. Aksi taktirde fırından istenen verimi alamayarak işlerinizin aksamasına neden olabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.