Bıçak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bıçak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

28 Aralık 2022

Bıçak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bıçak seçimi, her alanda ihtiyacımız olan bir seçim aşamasıdır. Bu seçimler sırasında bıçağın nerede kullanacağı ve ne gibi özelliklere sahip olması gerektiği bilinmelidir. Mutfaklardan ziyade genel olarak kamplara gider ve bu alanlarda da sıklıkla bu bıçaklara ihtiyaç duyarız. Bu sebepten dolayı da bıçaklarımızın bazen çok keskin olması ve işlevsel özelliklere sahip olması gerekir. Fakat kamp alanına götürdüğümüz bıçaklar da yine mutfak içerisinde kullanılan türlerden olduğu için bizler genel olarak mutfak bıçaklarını inceleyeceğiz.

Ev içerisindeki en önemli kısım mutfaktır. Eğer bu alanın eksiksiz olmasını istiyorsanız, kesinlikle çok iyi bir bıçak setine ihtiyacınız var. Aksi takdirde birçok gıdanın kesilme işlemini yapamayacak ve bu nedenle de yemekleri istediğiniz gibi yapamayacaksınız. Doğru bir bıçak seti edinirseniz, yemeklerin hem sunum hem de hazırlanış aşamalarında başarılı bir işlem hacmine sahip olacaksınız. Peki bu kısımda bıçak seçimi yaparken bizler nelere dikkat etmeliyiz? Gelin bu konuyu beraber inceleyelim.

Doğru Bıçak Seçimi Nasıl Olur?

Bıçak setleri, birçok bıçak türünün yer aldığı setlerdir. Bu bıçaklar, kendi içerisinde farklı boyutlarda ve keskinlik derecesinde bulunur. Bunların yanında, doğrama şekillerinde de yine farklılık gösteren bu setler, kimi zaman ekmekleri kimi zaman ise yalnızca meyveleri doğramak için üretilir.

Var olan tüm gıda türleri için özel olarak üretilen bıçaklar, sebze doğramaları, dilimlemeleri ve fileto çıkarma özellikli gibi birçok özellikten meydana gelir. Mutfak içerisinde bir nevi demirbaş görevi gören bıçaklar, doğru türden kullanım yapılmadığı sürece hem size zarar verebilir hem de doğranan gıdanın istenen şekilde kesilmemesine neden olabilir. Bu sebepten dolayı da bıçak türlerinin ne işe yaradığına dikkat ederek buna göre bir seçim yapmalısınız.

Birçok işlem hacmine sahip olan bıçak türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Şef Bıçağı:

Şef bıçağı, birçoğumuzun yemek tariflerinde ya da filmlerde gördüğü uzun bıçaklardır. Genel olarak çok kaliteli bir kesme ve doğrama hacmine sahip olan bu bıçaklar, mutfak içerisindeki en iyi yardımcınız haline gelecektir. Şef bıçakları, kolay ve işlevsel kullanımları sayesinde kendinizi bir şefmiş gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Farklı mekaniklere sahip olan bıçak kullanma teknikleri, doğru bir kullanım ile bu bıçaklar üzerinde rahatlıkla öğrenilebilmektedir. Gün içerisinde kesme tahtasının da yardımı ile yapacak olduğunuz işlemler, bu şef bıçakları sayesinde çok daha basit bir şekilde gerçekleşecektir.

Birçok işleve sahip olmanızı sağlayan şef bıçakları, son zamanlarda en çok da “nasıl olmalıdır” sorusu ile karşı karşıya. Kişilerin aklında yer edinen “şef bıçağı nasıl olmalı” sorusu, basit bir cevaba sahiptir. Doğrama işlemleri için yoğun olarak tercih edeceğiniz bu bıçaklar, paslanmaz bir niteliğe sahip olarak uzun yıllar boyunca kullanım yapabilmenizi sağlamalıdır. Bunun yanında, çalışma yaparken elinizi koruyacak olan ve güvenli bir tutuş sağlayan bir bıçak sapına ihtiyacınız vardır. Bu bıçağın ergonomik bir yapıya sahip olması, çok daha güvenilir bir işlem hacmine sahip olmanızı sağlayacaktır.

Şef bıçaklarının sahip olduğu keskinlik oranı, satın alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. İstediğiniz derecede kesme işlemi yapamayan ve körelmiş seviyede bulunan şef bıçakları, sizin yalnızca zamanınızı alacak ve hiçbir sonuç vermeyecektir. Bu sebeple de kesinlikle kör olan şef bıçaklarından uzak durmalısınız. Bu bıçakların kolay bir temizlenme aşamasına sahip olması da önemlidir. Son zamanlarda çıkartılan kolay temizlenebilme özelliğine sahip bıçaklar, şef bıçakları için de geçerli olarak size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Satın alırken bu unsurların tamamına sahip olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

  • Dilimleme Bıçağı:

Şef bıçağı türünde olan bıçaklardan sonra günümüzde en çok tercih edilen bir diğer bıçak türü dilimleme bıçağıdır. Mutfağınız içerisinde yapacak olduğunuz her türlü dilimleme çeşidi, bu bıçaklar sayesinde çok kısa sürede tamamlanır. Özellikle de meyve, sebze, et ve ekmek çeşitleri için geçerli olan dilimleme aşaması, kaliteli bir dilimleme bıçağı ile hiçbir uğraş gerektirmeden tamamlanacaktır.

Dilimleme bıçaklarında dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise, keskinlik dışında bıçağın dengeli bir tutuşa sahip olmasıdır. Eğer bıçağınızın denge ayrıntısı istenilen seviyelerde değilse kendinize başka bir bıçak bulmalı ve onunla devam etmelisiniz. Aksi takdirde keskin bir yapıya sahip olan dilimleme bıçakları, yanlış bir hareket sonrasında size zarar verebilecek türden bıçaklardır.

  • Soyma Bıçakları:

Soyma bıçakları, kesme ve dilimleme işlemleri haricinde tercih edilen bıçaklardır. Bu bıçakları genel olarak bir dilimleme ya da kesme işleminden önce dış kabuğunu soyma sırasında kullanırsınız. Bu sayede birçok gıdanın yalnızca kabuk kısmını rahatlıkla keser ve iç kısmındaki lezzetin kaybedilmesini önlersiniz. Soyma bıçakları, üretim itibari ile hem uç hem de sap kısmı olarak kısa bir yapı dahilinde üretilir. Bu tasarım, sizin soyma sırasında çok daha iyi bir kavrama yapabilmenizi sağlar.

  • Fileto Bıçağı:

Mutfağınız için satın alacak olduğunuz bıçak setleri, kendi içerisinde farklı boyutlarda yer alan fileto bıçaklarını da barındırmaktadır. Uç kısmı olarak yeterince ince bir yapıya sahip olan bu bıçaklar, özellikle de balık ve diğer et çeşitlerinin fazlalık kısımlarından ayrılmasını ve basit bir şekilde dilimlenmesini sağlar. Bu bıçakların kullanımı ile beraber deriyi tavuktan, kemiği etten ve kılçığı balıktan ayırabilirsiniz. Bu sayede çok daha lezzetli ve kaliteli bir yemek ortaya çıkarırsınız.

Bıçak setleri, içerisinde bu ve bunun gibi birçok bıçak türüne sahip olmaktadır. Satın alma işlemini yaparken bu sayılan özelliklere sahip bıçakları almayı unutmayın. Bunun yanında, alınacak olan bıçakların uzun ömürlü olması da çok önemlidir. Bu ise bıçağın paslanmaz bir özellik ile üretilmesine bağlıdır. Eğer bıçağınızın paslanmaz bir çelikten üretildiğini biliyorsanız, kesinlikle yıllar boyunca size eşlik edeceğine emin olabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse, satın alacak olduğunuz bıçak türleri dengeli bir tutuşa, keskin bir yapıya ve paslanmaz bir yapıya sahip olmalıdır. Bu özellikleri barındıran bıçaklar, mutfak içerisindeki yapılacak tüm işlemlerde başarılı bir işleve sahip olur.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.