Ekmek Dilimleme Makinesi Nasıl Temizlenir?

Ekmek Dilimleme Makinesi Nasıl Temizlenir?

24 Ocak 2022

Fırınlarda ekmeklerin daha iyi servis edilmesi için ekmek dilimleme makinelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ekmek kesme makineleri, ekmeği belli oranlarda saniyeler içerisinde keserek yemeye hazır hale getirir. Ekmeklerin dilim şeklinde kesilmesini sağlayan ekmek dilimleme makinelerini birçok fırında görmek mümkündür. Hijyenik olması ve müşterilerin de memnun olması açısından ekmek dilimleme makinelerinin belli dönemlerde temizlenmesi gerekmektedir. Peki, ekmek dilimleme makinesi nasıl temizlenir? Ekmek dilimleme makinesi temizliği nasıl olmalıdır?

Tüm sanayi ekipmanlarında olduğu gibi ekmek dilimleme makinesinin de yine suya temas edeceğinden dolayı elektriğinin kesilmesi gerekir. Elektrik ile temas halinde bulunan parçalara su değdirilmemesi gerekmektedir. Aksi durumda istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Elektrik bağlantısının kesilmesiyle başlanması gereken temizlikte elektrik temasının yapılacağı yerlere su teması olmaması gerekir.

Ekmek dilimleme makinesi ayrıca suya gerek kalmaksızın günlük periyodik olarak da temizliği mümkündür. Ekmek kırıntılarının biriktiği bölgeleri ve varsa çekmeceleri fırça yardımıyla temizleyerek makinenin hijyen olmasını sağlayabilirsiniz.

Ekmek Dilimleme Makinesi Temizliği Neden Önemlidir?

Endüstriyel fırınlar başta olmak üzere hemen hemen tüm ekmek fırınlarında ekmeklerin daha iyi servis edilmesi ve müşteri memnuniyetinin sağlanması için ekmek dilimleme makinesi kullanılarak ekmeklerin kesilmesi sağlanır. Ekmek dilimleme makinesinin bu fonksiyonu sayesinde ekmekler dilim şeklinde kesilerek müşterilere sunulmakta ve müşterilerin memnuniyeti de sağlanmaktadır. Ekmek dilimleme makinesinin çok fazla kullanılması beraberinde temizlik ihtiyacını da getirmektedir. Buna göre ekmek dilimleme makinelerinin günü birlik olarak ekmek kırıntılarının temizlenmesi ve yine aynı şekilde ekmek dilimleme makinelerinin belirli aralıklarla komple temizlenmesi gerekmektedir. Çünkü içeride biriken ekmek kırıntıları oluşabilecek tozları da üzerine çekecek olup her ekmek kesilmesinde kesilen ekmeği de etkileyecektir. Daha hijyenik ve temiz bir ortam için ekmek dilimleme makinelerinin zamanla temizlenmesi gerekmektedir.

Günü birlik olarak biriken ekmek kırıntılarının temizlenerek yeni kesilecek ekmek için ortamın hazırlanmasında yarar vardır. Bununla birlikte elektrikle çalıştığı için komple temizlik yapılması gerektiğinde mutlaka makinenin elektrik bağlantısı kesilerek ve elektrikle temas olacak yerlerine su değdirmeyerek temizliğin gerçekleşmesi gerekmektedir. 

Ekmek alanların ve fırıncıların bu konuda mutlaka bilinçli davranması gerekmektedir. Temizliğin ve hijyenin maksimum seviyede sağlanması müşteri memnuniyeti için de oldukça önemlidir. Ekmek dilimleme temizleme makinesi fırınlarda günü birlik olarak ekmek kırıntıları için, belirli periyotlarda komple temizlik için önemli ve gereklidir. Böylelikle hijyen tam anlamıyla sağlanacaktır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.