Endüstriyel Mutfaklarda Hijyen ve Mutfak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel Mutfaklarda Hijyen ve Mutfak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

28 Aralık 2022

Endüstriyel Mutfaklarda Hijyen ve Mutfak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Mutfak temizlikleri, birkaç kişinin rahatlıkla yapabileceği ve kısa süren bir temizlik işlemidir. Bu kapsamda yalnızca bir kişinin çalışması ve genel geçer alanların temizlenmesi yeterli olacaktır. Fakat endüstriyel mutfaklar, temizlik konusunda çok daha hassas durulması gereken alanlardır. Bu alanlar içerisinde yer alan her yer aktif olarak kullanıldığı için detaylı bir temizlik gerekir ve bunu da yalnızca işinde uzman olan kişiler yapabilir. Eğer sıradan bir kişiye bu iş bırakılırsa, yeterli olmayan bir temizlik sonucunda kötü bir mutfak görüntüsünün oluşmasına neden olacaktır. Geniş kapsamlı ve uzmanlar dahilinde yapılan bir temizlik isteniyor ise, endüstriyel mutfak firmaları ile iletişime geçilmeli ve detaylı bir bilgi alınmalıdır. Bu sayede yapılan temizlik istenen şekilde gerçekleşecek ve dip bucak kalmadan kapsamlı bir işlem hacmi oluşacaktır.

Mutfak içerisinde yer alan ekipmanlar, sıradan bir mutfak çerçevesinde çok fazla değildir. Fakat bulunulan yer endüstriyel bir mutfaksa, bu kapsamda var olan mutfak elemanlarında da yoğun bir artış görülür. Bunun sebebi ise bu alanlarda yapılan yemek sayısının fazla olmasıdır. Genel olarak mutfaklarda hazırlanan yemekler 4-5 kişilikken, endüstriyel mutfaklarda hazırlanan yemekler bazı zamanlarda 4-5 bin kişilik yemeklerdir. Bu sebepten dolayı da bu mutfakların ihtiyaç duyduğu malzemelerde de yüksek rakamlar görülür. Özellikle de fabrikalar ve restoranlar bu endüstriyel mutfaklara bir örnektir.

Endüstriyel mutfak malzemeleri, detaylı bir şekilde temizlik isteyen malzemelerdir. Bu malzemelerin temiz oluşu, o mutfağın kalitesini direkt olarak etkileyen bir faktördür. Gün içerisinde arkadaşınızı da alarak bir restorana yemek yemeye gittiniz. Muhtemelen bu restoranın birçok mutfak malzemesi bulunur ve her gün temizlik işlemine tabi tutulur. Yemeğinizi söylediniz ve kısa bir süre sonra garson tarafından yemeğiniz size getirildi. Ancak bu noktada bir sorun var, o da tabağın üzerinde kalan yemek lekesi. Bu gibi durumlar sonrasında kesinlikle tekrar o restorana gitmezsiniz. Endüstriyel mutfak ekipmanları arasında gerçekleşen bu büyük hata, direkt olarak müşterinin kaybedilmesi demektir. Bu sebeple de kesinlikle çok özenli bir temizlik ve kontrol aşamaları istenir.

Endüstriyel Mutfak Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Mutfak kelimesi, hepimizin de bildiği gibi evlerde yemek yapılan odanın ismidir. Bu alanlarda yapılan yemeklerin temiz ve hoş görünümlü olması hem sağlık açısından hem de estetik açıdan önem arz eder. İkiye ayrılan mutfak temizliği ve bakımı aşamaları, ilk olarak ev mutfakları ikinci olarak ise endüstriyel mutfaklar olarak ayrılır.

Evlerde yapılan mutfak temizlikleri çok da zor aşamalara sahip olmayan temizliklerdir. Bu aşamalarda küçük alanlar üzerinde yaparak adım adım ilerleyebilir ve temizliği kısa sürede bitirebilirsiniz. Fakat endüstriyel mutfak ürünleri konusunda çok daha hassas davranmalısınız. Bu mutfak içerisinde de adım adım ilerlemeniz ve tüm ekipmanları kontrol etmeniz gerekir. Bunun sebebi ise mutfak içerisinde yer alan ekipman sayısının çok fazla olmasıdır. Çok ince bir şekilde yapacak olduğunuz temizlikler, sizler için uzun süreli gözükse dahi kesinlikle gerekli olan bir işlemdir.

Endüstriyel mutfaklarda yapılan temizlikler ve bakımlar, düzenli olarak yapılması gereken işlemlerdir. Bu alanlar içerisinde yapacak olduğunuz temizlikler birer gün arayla, bakımlar ise 2-3 gün ara ile yapılmalıdır. Bu sayede mutfaklarınızın temizliğinden emin olacak ve gönül rahatlığı ile çalışmanıza devam edeceksiniz. Peki endüstriyel mutfak alanlarında uygulanacak olan temizlik aşamaları nasıldır? Gelin hep beraber inceleyelim.

Endüstriyel Mutfak Temizlik Aşamaları

Endüstriyel mutfaklarda temizliğe başlarken ilk olarak ocak kısmını temizlemelisiniz. Bu ocak temizliği ile endüstriyel mutfak temizliğine başlanır ve ilerlenir. Mutfak içerisinde ana yer olarak ocakta biriken kirler, çok derin bir temizlik ister. Bu aşamada yapacağınız ocağın telini çıkarmak, bulaşık süngerine sabun dökmek ve kir görülen her alanı yaklaşık 2 dakika ovalamaktır. Bu işlem ile beraber temiz bir bez yardımı ile ovalanan yerleri silmeyi ve bulaşık deterjanını gidermeyi unutmayın.

Ocağın silinmesi ile beraber ocak düğmelerinin de temiz olduğundan emin olun. Bu alanlarla da temasa geçeceğiniz için yine elinizin kirlenebilmesi ihtimali vardır. Ocak temizlenmesi ile beraber önerilen bir sonraki aşama fırın temizliğidir. Gün içerisinde yoğun olarak kullanılan fırın, yağ birikintileri ve yemek artıkları ile doludur. Eğer bu alan düzenli olarak temizlenmezse kısa süre sonra çok daha zor bir şekilde temizlenecektir. Fırını temizlerken hem iç kısmı hem de dış kısmı temizlemeyi unutmayın. Bu süreçte ilk olarak fırına ait tepsiyi ve teli çıkarın. Sonrasında ise yağ sökücü yardımı ile fırının içini detaylı bir şekilde temizleyin. Dökmüş olduğunuz yağ deterjanını fırın içerisinde biraz bekletebilirsiniz. Bu, içerideki yağların tamamı ile temizlenmesini sağlayacaktır. Bu işlemlerden sonra fırını bir bez yardımı ile silin ve temizlendiğinden emin olun.

Endüstriyel mutfak bakımları arasında, var olan dökme tavaların düzenli olarak yağlanması da vardır. Bu yağlama işlemi, dökme tavaların işlevini kaybetmeden uzun süreli bir kullanım yapmasını sağlar. Dökme tavalar ile beraber mutfaktaki bıçaklar ve diğer çatal, kaşıklar da temizlenmelidir. Bıçakların temizleniyor ve bakımının yapılıyor oluşu, porsiyon kesimlerinde hata yapılmasının da önüne geçecektir.

Mutfak içerisinde yer alan temizlik bezlerinin kontrol edilmesinde fayda vardır. Eğer bir bezi birçok kez kullandıysanız, muhtemelen o bez artık kirlenmiş bir durumda olacaktır. Bu sebeple de yeni bir bez almayı ve eski bezi çöpe atmayı unutmayın. Aksi takdirde temizlediğinizi sandığınız alanların çok daha fazla pislenmesine neden olabilirsiniz.

Endüstriyel Mutfak Temizliği Firmaları

Endüstriyel mutfak temizliği, zor aşamalara sahip olması sebebi ile genel olarak profesyonel firmalar tarafından gerçekleştirilir. Büyük bir hizmet olan bu temizlik işlemi, alanında yetkin kişilerce yapılarak her alanında temizlenmesi ile son bulur. Bu aşamalar sayesinde hem her ürününüzün bakımının yapılmasını sağlayacak hem de mutfak malzemelerinin temiz kalmasına olanak tanıyacaksınız. Ekonomik fiyat aralıkları ile hizmet veren ve kişilerin bütçesini zorlamayan temizlik firmaları, endüstriyel mutfağınızın temizlenebilmesi için gerekli tüm malzemelere ve ekipmanlara sahiptir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.