French Press Nasıl Seçilmelidir?

French Press Nasıl Seçilmelidir?

17 Ocak 2022

Günümüzde pek çok markaya ait French press modeli bulunmaktadır. Bu markaların içinde ise her fiyattan modeller mevcuttur. Diğer ürünlerde olduğu gibi French press modelleri de belli kalitelere ayrılmaktadır. Genellikle cam ile üretilen, tutacağı çelik veya plastiğe sahip silindirik bir bardak çeşitidir. Peki French press nasıl seçilmelidir?

  • French presste kullanılan cam, ürünün kalitesini belirler.  Ürünü alırken ilk öncelikle dikkat etmeniz gereken husus camın kalitesi olmalıdır. Cam ne kadar kaliteli olursa alacağınız üründen o kadar verim alırsınız.
  • Diğer dikkat etmeniz gerekenlerden biri ürünü seçerken, ürünün süzgeç kalitesidir. Seçeceğiniz ekipmanları daha uzun süreli kullanmak istiyorsanız eğer, paslanmaz çelik süzgeçten yana tercih yapabilirsiniz.
  • Pressin yerden yüksek olmasına da dikkat edilmelidir. Çünkü french pressin tabanının yerden yüksek olması taban ve zeminin teması olmaması demektir. Böylece kahve veya çayın sıcaklığı daha uzun sürer.
  • Metal filtrenin french pressin cam tabanına tam şekilde oturduğuna ve hiç boşluk kalmadığına emin olmalısınız.
  • French press alırken malzemelerin yanı sıra boyutuna da dikkat etmeniz gerekmektedir. Evde veya ofiste kullanım alanlarınızda kahve içen sayısına uygun tercih edebilirsiniz.
  • Boyutuna göre french press ürünü aldığınızda su ve kahve miktarını ayarlamada zorluk yaşayabilirsiniz.

French Press Nedir?

French press sıcak içecek hazırlamada kullanılan bir demlik çeşididir. Fransızlar tarafından kahve demlemek için icat edilmiştir. Daha sonra günümüzde filtre kahvelerin yanı sıra, bitki çayı demlemek içinde kullanılmaya başlamıştır. Bu güzel ve pratik ürün icat edildiği günden bu yana pek çok değişime uğrayarak dünya genelinde milyonlarca kahve deneyimi tatmanızı sağlamıştır. Üretildiği materyaller, renkleri ve tasarımlarıyla oldukça dikkat çeken bir araçtır. Ofislerde veya evlerde daha lezzetli bir filtre kahve veya çay demlemek içinde oldukça pratik çözümler sunmaktadır. Fakat her üründe olduğu gibi French press kullanmanın da belli başlı püf noktaları bulunmaktadır. Bu püf noktaları öğrenerek, ürün ile daha lezzetli içecekler hazırlayabilirsiniz. French press ürünü ile henüz tanışmamış insanlar internet üzerinden “French press nedir? Sorusuna cevap aramaktadır.

French Press’te Kahve Nasıl Yapılır?

French press ürününü kullanırken ilk öncelikle yapmanız gereken şey ekipmanınızı ısıtmaktır. Bu şekilde sıcak su ve soğuk ekipman birleştiğinde, aralarında sıcaklık eşitlenene kadar bir dalgalanma meydana gelir. Bunu önlemeniz için kabınıza çok az su ekliyorsunuz. Daha sonra bu suyun kabın her noktasına temas etmesini sağlıyorsunuz ve ardından suyu boşaltıyorsunuz.

French presste kullanacağınız kahvenin miktarını kaç fincan yapmak istiyorsanız ona göre ayarlamanız gerekmektedir. Bir fincan için 7 gram kahve kullanmak genellikle yeterli oluyor. Daha sert veya yumuşak kahve tercihlerinize göre miktarlarda 1,2 gram oynayabilirsiniz. Her bir fincan için bu miktarın katlarına göre ayarlama yapabilirsiniz. 7 gram kahve de yaklaşık, 2 tatlı kaşığına denk gelmektedir.

Kahvenizin miktarını ayarladıktan sonra beherin içine atın ve suyun miktarıyla beraber sıcaklığını ayarlayın. French presste kahve yaparken dikkat etmeniz en önemli nokta suyun sıcaklığıdır. Kahvenizi hazırlarken kaynar su kullanırsanız eğer kahve çekirdeklerin yanmasına sebep olursunuz. Önceden ısıtılmış kahve çekirdeklerinin üzerine ayarlanan su dökülür. Yeteri kadar su eklendikten sonra bir kaşık yardımıyla kahveyi karıştırın.

Fazla ısı kaybetmemesi adına French pressin pistonlu kapağını kapatınız. Ardından standart dinlenme süresi olan 4 dakika bekletin. Demlenme gerçekleştikten sonra, pistonu yavaşça aşağı bastırıyorsunuz. Daha sonra French presste demlediğiniz kahve hazır hale gelir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.