Kıyma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kıyma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

22 Şubat 2022

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan kıyma, lezzetli yemekler hazırlamak isteyenlerin kullandığı et türüdür. Her türlü et yemeğinin tüketildiği Türk mutfağından hazırlanması en zor olan et kıymadır. Eti kıyma haline getirmek için kıyma makineleri kullanılır. Herkesin bildiği gibi kıyma makinesi süpermarketlerde, şarküterilerde, kasaplarda kullanılmaktadır. Catering ve ticari catering için en temel et aracıdır. Son zamanlarda sağlıklı beslenmek, ne yediğinin farkında olmak ve yemek pratiğini geliştirmek isteyenlerin de tercihi haline geldi.

Özellikle Kurban Bayramı için et kesip evde çeşitli ev yemekleri yapmak isteyenler için evde kıyma makinesi kullanmak kişileri kasapta veya markette saatlerce uzun kuyruklarda beklemekten kurtarabilir. Bir kıyma makinesi satın almanın birçok faydası vardır. Kendi kıymanızı yaparak kıvamını ve yağ oranını ayarlayabilecek ve en önemlisi ne yediğinizi bileceksiniz. Aynı zamanda sağlıklı ve hijyenik bir ortamda hazırlayabileceksiniz. Ayrıca bazı kıyma makinelerinde kıymanın yanı sıra domates sosu yapma ekipmanları da bulunmaktadır. Bu ekipman ile tüm yıl boyunca güvenli bir şekilde tüketilebilecek katkı maddesi içermeyen doğal domatesleri hijyenik ve kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Dışarıdan alınan sosisler damak tadına uymayabilir. Kıyma makinesindeki aparatı kullanarak ve istediğiniz baharatları ekleyerek kendi sosislerinizi katkısız bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kıyma Makinesi Özellikleri

Güç, bir kıyma makinesinin en değerli özelliklerinden biridir. Çağdaş modeller güç bakımından farklılık gösterir ve birçok kişi doğru kıyma makinesini nasıl seçilir sorusunun cevabını aramaktadır.

Güç verimliliği, cihazın dakikada ne kadar et işleyebileceğini belirler. 2000W gücünde bir kıyma makinesi aktif rol oynayarak yapacağınız her işlem için uygun sonuç almanızı sağlayacaktır. Kıyma makinesi dişli kutuları 2 malzemeden yapılabilir: plastik ve çelik. En yaygın kombinasyonun dışta plastik ve içte çelik olduğuna dikkat etmek önemlidir. İkisinin de çelikten yapıldığı bir ortamda kıyma üretimi gördüğünüzde profesyonel bir iş yaptıklarını anlayabilirsiniz. Dişliler çelik olduğundan makineyi fazla et miktarıyla bile kırılmadan kullanabilirsiniz.

Et kıyma makinelerinde vidalı konveyörün malzemesi oldukça değerlidir. İşle doğrudan temas halinde olduğu için cihazın ana parçasıdır. Vidalı konveyör eti doğrudan kesme tahtasına iter. Helezon konveyörün metalden yapılması daha sağlıklıdır. Bazı kıyma makineleri ek plastik vidalı konveyörlerle donatılmıştır. Meyve ve sebzeleri de iyi öğütür.

Vidalı konveyörlerden bahsetmişken, et ile doğrudan temas halinde oldukları için kesme bıçaklarından da bahsetmek gerekir. 304 yüksek kaliteli paslanmaz çelik bıçak paslanmaz ve eti çok daha rahat kesmenizi sağlar.

"Ters" işlevi, vidalı konveyörün geri hareketi için tasarlanmıştır. Öğütme işlemi sırasında sıkışmış tendonları, kenarları veya kemikleri çıkarmanız gerektiğinde özellikle işinize yarayacaktır. Böyle bir imkân yoksa, ekipmanı çalıştırmayı durdurmalı ve nesneyi manuel olarak almak zorunda kalırsınız. Ne yazık ki, tüm kıyma makineleri bu özelliğe sahip değildir.

Kıyma Makinesi Fiyatları

Kıyma makinelerinin pek çok modeli ve özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle her kıyma makinesinin fiyatı değişiklik gösterebilir. Manuel kıyma aletleri bulunsa da evde kullanmak için üretilen kıyma makinelerin fiyat aralıkları 400-2000 lira arasındadır. Et konusu şakaya gelmeyeceğinden en kaliteli ve çelik malzemelerden üretilmiş et makineleri tercih edilmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.