Konveksiyonel Fırın Nedir?

Konveksiyonel Fırın Nedir?

22 Eylül 2021

Konveksiyonel fırın; cafe, otel, pastane, bar, catering şirketleri gibi profesyonel olarak nitelendirilen mutfaklarında kullanılan ve sıklıkla denk geldiğimiz fırın çeşididir. Tabii ki de bu fırını diğer fırınlardan ayıran temel özellikleri bulunmaktadır. Konveksiyonel fırını diğer fırınlarda ayırt eden en temel özellik fırının içerisinde yer alan bir bölümde üretimi sağlanan ısının fan aracılığı ile beraber pişirme kısmına hava ile transfer edilerek pişirme işleminin gerçekleştirmesidir. Konveksiyonel fırından verimli sonuç almak istiyorsanız, tepsinizi fırına koymadan önce kesinlikle fırını ısıtma işlemine başlamanız gerekmektedir. Bu durum ön ısıtma olarak da nitelendirilebilir. Böylelikle tepsi fırına konulduğu zaman düşecek olan sıcaklıkta kolaylıkla tolere edilebilir. Bu pişireceğiniz ürünün, istenilen pişirme sıcaklığında kolay bir şekilde pişmesini sağlayacaktır. Ön ısıtma yaptığınız konveksiyonel fırında ürünleriniz daha kolay ve rahat şekilde pişecektir.

Nerelerde Kullanılır?

Diğer fırınların yanı sıra konveksiyonel fırın daha ekonomiktir. Ekonomik olmayan hava akımının tamamen önüne geçmektedir. Bu sistemde pişirilecek olan ürün kendi nemini korumaktadır. Bu nedenle daha iyi sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Pişirilen ürünün her tarafı konveksiyonel fırın sayesinde eşit şekilde pişmektedir. Fırın sıcaklığı; fırının üzerinde bulunan termostat sayesinde ayarlanmaktadır. Bunun yanı sıra pişirme süresi de uyarı mekanizmalı sistem ve zaman ayarlı olan bir gösterge ile belirlenmektedir. Tabii ki de bu fırınların tepsisi de fırınlara göre ayarlanmıştır. Gastronom uyumlu tepsiler olarak bilinmektedir.

Konveksiyonel Fırın Üreticileri

Her alanda olduğu gibi konveksiyonel fırını kapsayan üretim alanında da farklı modeller ve farklı üreticiler yer almaktadır. Bu durum tabii ki de fırının belirli özelliklerine yansımaktadır. Konveksiyonel fırın satın alırken voltaj, temizleme kitleri, fırın tepsileri, daha dayanıklı bir gövde ve bunun gibi özelliklerine dikkat ederek satın almanız önerilmektedir. Sizler için konveksiyonel fırın modelleri ile ünlü olan üreticileri maddeler halinde sıraladık:

 • Apach
 • Unox
 • Smeg
 • Gemlux
 • Garbin
 • Tecnoeka
 • Venix
 • Bir yarasa
 • Vortmax

Konveksiyonel Fırın Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diğer birçok üründe olduğu gibi konveksiyonel fırın alırken de mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar; bir fırının nasıl seçileceği konusunda detaylar öğrenilmelidir. Konveksiyonel fırın seçerken ilk önce dikkat etmeniz gereken husus hava ızgarasının nasıl çalıştığını kesinleştirmek olmalıdır. Sizler için bu fırın seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden maddeler halinde bahsettik:

 • Kitleme mekanizması bu fırını seçerken dikkat etmeniz gereken hususlardan birisidir. Profesyonel mutfak fırınlarında çoğunlukla belirli koşullar doğrultusunda kapının açılmasının önüne geçen manyetik ya da elektromanyetik bir kilit bulunmaktadır. Bu sayede çoğu kazadan çalışanları korur.
 • Sıcaklık sınırları bu fırını seçerken dikkat etmeniz gereken bir başka husustur. Standart olarak nitelendirilecek kombi buharlaştırıcı derece en alt 200°’de yayılmalıdır. Sizin seçeceğiniz modelin 45 - 260° kenarlıklı olması önemlidir.
 • Voltaj yine dikkat etmeniz diğer bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Elektrik sisteminizde herhangi bir arıza çıkmaması için alacağınız konveksiyonel fırının voltajını öğrenmeniz önemlidir.
 • Ekipmanınızı alacağınız fırına göre seçmeniz oldukça önemlidir. Yine fırın alırken de bu noktaya dikkat etmeniz önemlidir.
 • Programlama sistemini öğrenmeniz ve çözümlemeniz son ve önemli bir maddedir. Her fırının programlama sistemi farklılık gösterebilir. Bu programlama sistemini detaylandırılacak olursak fırının nem, sıcaklık, zaman ayarları olarak nitelendirebiliriz.

Daha fazla detaylı bilgi almak ve ürünlerimize göz atmak için Konveksiyonel Fırınlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.