Konveksiyonlu Fırın Hakkında Bilgiler

Konveksiyonlu Fırın Hakkında Bilgiler

08 Şubat 2022

Mutfaklarda yemeklerin daha iyi hazırlanması ve servis edilmesi için daha profesyonel materyallere ihtiyaç vardır. Endüstriyel mutfaklar ise ev mutfaklarına oranla daha kapsamlı ve profesyonel malzemelerin yer aldığı mutfaklardır. Otel, kafe, pastane ve bar gibi işletmelerde müşterilere daha iyi hizmetler verilmesi açısından endüstriyel mutfak alanlarına ihtiyaç vardır. Endüstriyel mutfak içerisinde yer verilen profesyonel endüstriyel mutfak malzemelerinden biri de konveksiyonlu fırınlardır. Konveksiyonlu fırınlar fırın içerisinde ayrı bölümlerde üretilen ısıyı fan yardımıyla birlikte pişirme kısmına hava ile transfer eder. Böylece pişir işlemi daha seri ve hızlı biçimde gerçekleştirilir.

Ev Tipi Konveksiyonel Fırın

Oldukça işlevli ve fonksiyonel olan konveksiyonel fırınlar evlerde de tercih edilebilir. Ev tipi konveksiyonel fırın bu noktada evlerde tercih edilerek yemek pişirme noktasında daha iyi verimler alınabilir. Endüstriyel mutfaklarda ya da ev tipi olarak kullanılan konveksiyonel fırınlarda daha iyi sonuçlar alınması için tepsilerin fırına sürülmesiyle sıcaklık tolere edilir. İstenilen pişirme sıcaklığına böylelikle kolay biçimde erişilebilir. Ön ısıtma işlemiyle birlikte ürünler daha iyi pişirilebilir. Bazı konveksiyonel fırın modellerinde fırın tarafından ön ısıtma işlemi gerçekleştirilir.

Endüstriyel fırın olması sebebiyle oldukça dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Bazı durumlarda çeşitli etkenlerden dolayı arızalanabilen konveksiyonel fırınların anında bakımlarının yapılması da gerekmektedir. Konveksiyonel fırınlar içerisinde mayalı tüm yemek işlemleri, kuru pasta ya da ekmek çeşitleri kolaylıkla pişirilebilir. Hamurların içerisindeki nemi alan bu fırınları kullanacak işletmelerin sıcak satışl yöntemini uygulamalarında yarar vardır. Ev tipi konveksiyonel fırınlar da yine evlerde ev hanımları tarafından kullanılarak daha sıcak, lezzetli ve iyi pişirilmiş yiyeceklerin üretimi mümkündür.

Konveksiyonel Fırın Uygulama Alanı

Konveksiyonel fırınların uygulama alanları genel olarak endüstriyel mutfaklardır. Ancak ev tipi konveksiyonel fırınların da olması evlerde de konveksiyonel fırınların kullanım oranını artırmıştır. Farklı boyutlarda olabilen konveksiyonel fırınların büyük bir kısmı sıcak yemek hazırlamak ve yemekleri taze biçimde servis etmek amacıyla tercih edilmektedir. 

Konveksiyonel Fırın Çalışma Prensibi

Konveksiyonel fırın sıcaklığı pervane ya da türbin yardımıyla hareket ettirilerek ısının daha etkin kullanılması amaçlanır. Bu yöntem ile birlikte dışarıdan yalnızca gerekli hava çekilmektedir. Bu sayede doğrudan ısıtmalı fırınlardan farklı olarak ekonomik olmayan ve sürekli olan hava akımı da önlenerek gerekli havanın içeri alınması mümkün hale gelmektedir. Konveksiyonlu fırın içerisinde pişirilen yiyecekler kendi nemlerini korumasından dolayı daha iyi sonuç vermektedir. Pişirilen ürünün her tarafının dengeli kızarması da yine yiyeceklerin daha lezzetli olmasını sağlar. 

Konveksiyonel fırınların pişirme tepsileri, üç farklı kapasiteye sahiptir. Bu özelliği sayesinde gastronomi uyumlu tepsilerdir. Aynı süre içerisinde 5 ila 10 tepsi üzerinde yiyecekler dengeli ve ekonomik biçimde pişirilebilir.  Son derece kullanışlı ve yararlı olan konveksiyonel fırınlar endüstriyel mutfaklarda da evlerde de aktif olarak kullanılmakta ve daha lezzetli yiyeceklerin üretilmesi de sağlanmaktadır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.