Lava Döküm Tencereler Nasıl Kullanılır?

Lava Döküm Tencereler Nasıl Kullanılır?

14 Ekim 2021

Demir döküm tencereler günümüzde çok fazla tercih edilir. Bilindiği üzere eski çağlarda yemek yapımı için, ateş yakılması tercih edilmiştir. Ateşte dayanıklı bir şekilde erimeyen materyaller olması gerekmiştir. Demir döküm kavramı tamda bu dönemlerde ortaya çıkmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte ocaklar insanların hayatına dâhil olmuştur. Bundan dolayı pişirme ürünleri olarak pek çok ürün ortaya çıkmıştır. Çelik, teflon en çok kullanılanlar arasında yer alır. Lava döküm tencere ise her zaman ayrı bir yere sahip olmuştur ve her dönemde tercih edilen materyaller arasında yer almıştır.

Lava Döküm Tencere Özellikleri

Lava döküm tencere yüksek ısıya karşı son derece dayanıklıdır. Dökme demirden el de edilmiştir. En önemli özelliklerinden biri de yemeklerin lezzetli olması ve ısısını uzun bir süre korumasıdır. Yemek pişerken ısı, her alana eşit bir şekilde dağılır. Bundan dolayı fırında da kullanılabilir. Ayrıca yüksek ısı da hiç bir zarar görmez ve son derece dayanıklı bir üründür.  Bu açıdan bakıldığı zaman, çok sağlıklı bir mutfak gereci olduğu söylenebilir. Yine Toprak ve çelik tencereler de bu grupta yer alır. Lava tencere ile birşey pişirmeye başladığınız zaman, ürünün suyuyla pişmesini sağlar. Lezzet vermesinin en büyüknedeni de budur. Bu şekilde yemekler daha sağlıklı olur.

Sebze yemeklerinde düşük ısıda bir pişme sağlar. Kanserojen ve zararlı başka hiç bir madde içermediğinden ötürü, sağlık açısından zarar oluşturmaz, fayda sağlar. Her insanın mutlaka demir döküm bir pişirme gereci temin etmesi tavsiye edilir.

Lava Döküm Tencere Nasıl Kullanılır?

Döküm tencerelerin nasıl kullanıldığı da önemli bir yere sahiptir. Ayrıca temizlemesi konusu da oldukça önemlidir. Eğer döküm bir tencere almayı düşünüyorsanız, bu bilgileri bilmenizin size yararı olacaktır. Döküm tencereler de et, sebze, sulu yemek ve katı yemekler gibi her türlü ürünü kolaylıkla pişirebilirsiniz. Diğer tencerelere göre daha iyi ve hızlı bir pişme sağlar. Isıyı yemeğin her tarafına eşit olarak yayması çok önemlidir. Bu yüzden Lava tencere ile yapılan her yemek son derece güzel ve lezzetli olur.

Ayrıca hiç bir besin de vitaminini kaybetmez. Döküm tencere nasıl kullanılır sorusu çok fazla sorulur.  Döküm tencere aldıktan sonra, ilk olarak temiz bir şekilde yıkamanız gerekir. Daha sonra kurulanır ve ocağın üzerine alınır.  İçine biraz sıvıyağ koyulur ve orta ateşte bir kaç dakika,  yağ ısınana kadar beklenir.  Yağ ısındıktan sonra, ocak kapatılır ve biraz soğuduktan sonra, tencerenin içindeki yağ silinir. Yani fazlası alınır. Döküm tencereniz geri kalan yağı emer ve bundan dolayı da tencerenin yapışmazlık özelliği daha da artmış olur.

Bazı kişiler bu şekilde tencerenin yağlı kaldığını düşünebilir fakat bunun hiçbir zararı olmayacaktır. Bu şekilde rahatlıkla yemeğinizi yapabilirsiniz. Lava döküm tencere tavayla yemek yapacağınız zaman, ilk olarak ocağı açıp, tavanın altının iyice ısınması gerekir. Yağ daha sonra eklenmelidir. Elinizi tabana koyarak, ısınma derecesini anlayabilirsiniz. Döküm Tava Kullanımı son derece rahat ve kolaydır. Aldıktan sonra, yemekler deki lezzet farkını anlayacaksınız.

Lava Döküm Tencere Fiyatları Nelerdir?

Lava döküm tencere fiyatları merak edilen konular arasında yer alır. Döküm tencere fiyatları değişliklik gösterir. Tencerenin büyüklüğü, özellikleri ve kalitesi bu konuda etkili bir faktördür. Döküm tencereler, diğer tencerelere göre daha çok talep gördüğü ve kaliteli olduğu için, normal bir tencereye kıyasla, fiyatı daha pahalıdır. Sağlık için tavsiye edilir.

Lava döküm tencerelerini incelemek için https://www.gustomarkt.com/pisirme-malzemeleri bağlantımızı kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.