Sağlıklı Tava Nasıl Olmalı?

Sağlıklı Tava Nasıl Olmalı?

15 Şubat 2022

Gün içerisinde kullanılan ve yemek yapma sürecinin bir parçası olan tavalar, doğru seçilmediği takdirde insan sağlığını tehdit etmektedir. Sağlıklı tava seçimi yaparak bu süreci daha iyi bir biçimde atlatmak ve sağlıklı yemekler yemek mümkündür. Özellikle her evde var olan tava kullanımı günlük hayatın önemli bir parçasıdır. Tava ile yapılan yemekler ve farklı lezzetler bulunmaktadır. Bu lezzetleri sağlıklı bir biçimde tatmak ise sağlıklı bir tava ile mümkündür.

Bir tavayı sağlıklı veya sağlıksız yapan esas şey ise malzemesidir. Tavalar gelişen teknoloji ile pek çok farklı malzemeden yapılabilmektedir. Bu sayede gün geçtikçe daha sağlıklı tavalara erişim mümkün hale gelmektedir. Özellikle alüminyum tavalar sağlıksız tava malzemelerinde başı çekmektedir. Çok daha eski ve artık geleneksel sayılması nedeni ile tercih edilse de yararlı olmamaktadır. Sağlık sorunlarına sebep olduğu bilinen alüminyumu her yerde kullanmamak gerekmektedir. Çünkü yapılan yiyeceklere alüminyumu aktarma durumu söz konusudur ve bu insan vücuduna da girmektedir. İnsan vücuduna girişi hemen etki etmese de uzun vadede alüminyum tavalar ile yapılan yemekler zararlı olmaktadır.

 

Bir diğer zararlı tava malzemesi de teflondur. Yanma ve yapışma durumunun olmaması nedeni ile tercih edilen teflonların içerisinde PFOA yani perflorooktanoik asit bulunmaktadır. Aynı zamanda PTFE yani politetrafloroetilen kaplı teflon tavalar da söz konusudur. 1938 yılından beri insan hayatının bir parçası olan teflon tavalar yapışmaması nedeni ile ün kazansa da sanıldığı kadar masum değildir. Kanser riski barındırmaktadır ve dikkatli olunmaz ise olumsuz etkilerini göstermektedir. Elbette bu her teflon tava kanser yapar demek değildir ancak özellikle teflon tavada çizik veya aşınma var ise bu durumun yaşanma riski çok daha fazladır. Bu nedenle dikkatli kullanılması önerilmektedir.

Son Trend Granit Tavalar

Granit tavalar yeni bir tercih olsa da olumsuz etkilerinin bulunmaması onu ön plana çıkarmaktadır. Granit malzeme gerek ısıyı eşit bir biçimde yayması ve gerekse içerisindeki kimyasal oranının neredeyse hiç olmaması ile ön plana çıkmaktadır. Diğer tavalara kıyasla ince bir işçilik ve kaliteli malzeme gerektirdiğinden daha pahalı olsa da sağlık için ön plana çıkan bir üründür. Aynı zamanda granit tavalar doğru kullanıldığında oldukça uzun ömürlüdür ve çizilme gibi ciddi tehlikeler yaşanmamaktadır.

Granit bir mineral birleşimidir ve bir kaya türü olarak anılmaktadır. Oldukça sert kristallerin birleşmesi ile oluşmuştur ve desenli görünümü ile de ilgi çekmektedir. Birçok olumlu özelliği bulunan granit tavaların aynı zamanda yanma ve yapışma gibi durumları da olmamaktadır. Bu sayede pek çok yemek için daha avantajlıdır. Bakım süreci kolaydır ve oldukça kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Döküm Tavalar Hayat Kurtarır

Döküm tavalar tercih edilebilecek diğer bir tava çeşididir. Malzeme bakımından çok daha fazla zahmet isteyen döküm tavaların temizliği uzun sürebilmektedir. Aynı zamanda döküm tava kullanılırken de temizlenirken de dikkatli olmak ve her malzemeyi kullanmamak gerekmektedir. Dikkatli bakım döküm tavalarda uzun süreli kullanım getirmektedir. Ancak bilinmelidir ki döküm tavaların yapışmaz özelliği yoktur ve tercih ederken bu faktör dikkate alınmalıdır. Ancak döküm tava sağlıklıdır ve doğru kullanıldığında olumsuz etkiler yaşanmamaktadır. Et gibi ürünleri pişirmek için daha öne çıkan bu tavalarda ısı çok iyi bir biçimde etki etmekte ve üstündeki yemekte de kendisini göstermektedir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.