Sanayi Tipi Bulaşık Makinesi Özellikleri ve Kullanım Alanları

Sanayi Tipi Bulaşık Makinesi Özellikleri ve Kullanım Alanları

02 Kasım 2022

Sanayi Tipi Bulaşık Makinesi Özellikleri ve Kullanım Alanları

Yemek sektörünün gün geçtikçe önem kazanması geri planda endüstriyel mutfak malzemeleri ihtiyacını daha da arttırmaktadır. Sanayi tipi bulaşık makineleri de yemek ile ilgili sektörler içerisinde en fazla gereksinim duyulan mutfak eşyalarındandır. Özellikle de büyük restoranlarda, lokantalarda veya işyerleri, yurt gibi fazla sayıda insana yemek hizmeti veren yerlerde bu türde bulaşık makineleri sıklıkla tercih edilmektedir.

Sanayi Tipi Bulaşık Makinesi Nedir?

Sanayi tipi bulaşık makineleri en basit anlatımla endüstriyel mutfak ekipmanları arasında yer alan ve profesyonel bulaşık makinesi, ticari bulaşık makinesi, endüstriyel bulaşık makinesi gibi çeşitli isimlerle anılan bulaşık makineleridir. Bu bulaşık makineleri tıpkı evlerimizde kullandığımız şekilde bardak, tabak, çatal, kaşık gibi mutfak eşyalarının yıkanmasını sağlamaktadır. Hızlı bir çalışma ile hem zaman açısında hem de enerji açısından tasarruf ederek kirli vaziyette bulunan bulaşıkları bir an önce yıkayan sanayi tipi bulaşık makinesi, büyük çaplı firmaların gereksinimleri doğrultusunda üretilmiş mutfak araçlarındandır. Mutfak eşyalarının hızlı bir şekilde yıkanmasının ihtiyaç olduğu yerlerde bu çeşit bulaşık makineleri yoğunluklu olarak tercih edilmektedir. Yıkama kapasitesinin oldukça fazla olması artık neredeyse çoğu işletmeyi sanayi tipi bulaşık makine kullanmaya teşvik etmektedir.

Sanayi Tipi Bulaşık Makinesi Özellikleri Nelerdir?

Sanayi tipi bulaşık makinelerini evlerimizde veya daha küçük işyerlerimizde kullandığımız makinelerden ayıran en ayırt edici özellik, adının da çağrıştıracağı gibi sanayi tipi yani büyük ebatlarda olmasıdır. Görünüş itibariyle göze hitap etmesi dışında bu bulaşık makinelerini almadaki öncelik en kısa sürede en az enerjiyi harcayarak bulaşıkların temizlenmesini sağlamaktır. Yoğun çalışma koşullarına sahip işletmelerin mutfaklarında bulunan sanayi tipi bulaşık makineleri kapasitesine göre yaklaşık 1000 tabak yıkayabilmektedir. Ayrıca çoğu sanayi tipi bulaşık makinesinde ortak özellik yıkama kazanının 55-60c ve durulama kazanının 80-85 derece sıcaklık değerlerine sahip olmasıdır. Yüksek sıcaklık özelliğine sahip olduklarından dolayı en derin kirleri bile zorlanmadan ve pratik bir şekilde sanayi tipi bulaşık makinesi sayesinde çıkarmak mümkündür. İhtiyaca cevap verebilen bu bulaşık makineleri sayesinde işçilere veya müşterilere tabak-çatal yetişmemesi gibi bir sorun ortaya çıkmamaktadır.

Sanayi Tipi Bulaşık Makinesi Kullanım Alanları Nelerdir?

Yemeğin olduğu her yerde bulaşığın yıkanması bir gerekliliktir. Çoğunlukla sanayi tipi bulaşık makineleri fazla sayıda insana yemek sağlamış olduğu için ve her zaman diliminde bulaşık yıkanmasının ihtiyaç halinde olduğu yerlerde tercih edilmektedir. Böylelikle bulaşık yıkamak için ayrıca eleman tutmaya gerek kalmamakta ve hem hızlı sürede hem de enerji tasarrufu yaparak kirli bulaşıklar yıkanmaktadır. Fazla sayıda insana yemek olanağı sağladıkları sebebi ile sanayi tipi bulaşık makinesi kullanılan alanlar genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Oteller
  • Lokantalar
  • Hastaneler
  • Yurtlar
  • Büyük fabrikalar
  • Cezaevleri
  • Okullar
  • Kafeler
  • Barlar

Sanayi tipi bulaşık makinelerinin kullanılabilmesi için büyük, geniş alanlara ihtiyaç vardır. Bu sebepten dolayı ev benzeri çok daha küçük yerlerde hem yeterli alan olmamasından kaynaklı hem de fazla kapasiteli bir bulaşık makinesine ihtiyaç duyulmadığından tercih görmemektedir. Fakat yukarıda belirttiğimiz yerlerde yemek akışı yoğun olduğundadn kişileri bekletmemek ve iş yoğunluğuna neden olmamak için sanayi tipi bulaşık makineleri tercih edilmektedir.

Sanayi Tipi Bulaşık Makineleri Nasıl Çalışır?

Daha önce sanayi tipi makine kullanmamış ya da henüz yeni satın almayı planlayan kişilerin merak ettikleri konulardan biri de sanayi tipi bulaşık makinelerinin nasıl bir çalışma sistemine sahip olduğudur. Fazlasıyla kısa bir süre içerisinde hijyenik bulaşıklar sağlayan bu makineler 5-10 dakika gibi kısa zaman aralıkları içerisinde bir kasa dolusu tabak, çatal, kaşık yıkamaktadır. Bunun sebebi ise çalışma sistemiyle alakalıdır. Bu gibi makineler her zaman elektriğe takılı olduklarından dolayı kullanılacak olan suyu alarak gerekli sıcaklık değerlerinde tutarak çalışmaya hazır bir durumda beklemede kalırlar. Makinenin başlatılmasıyla birlikte tazyikli şekilde sıcak su ve deterjanlı su ile yıkama gerçekleştirilir. Böylece kirli bulaşıkların yüzeyi temizlenmiş olur. Daha sonra içerisinde parlatıcı olan su ile bulaşıkların durulama işlemi gerçekleştirilir. Bulaşıkların üzerlerindeki suyu akıtmalarıyla birlikte de durulama işlemi tamamlanmış olur. Oldukça kısa sürede bu işlemleri gerçekleştiren sanayi tipi bulaşık makineleri çalışma sistemindeki bu kolaylığı nedeniyle tercih edilen son bulaşık yıkama teknolojilerindendir.

Sanayi Tipi Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer bulaşık makinesi sanayi tipi olsun diyorsanız almadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bunlardan belki de en önemlisi büyük kapasiteli sanayi tipi bulaşık makinesi gibi endüstriyel mutfak ürünleri alma ihtiyacınızın bulunup bulunmadığını düşünmektir. Yemek hizmeti sunduğunuz kişiler sayıca fazlaysa elbette bu türden bulaşık makinesi tercih etmek sizlerin yararına olacaktır.

Yine ihtiyaçların yanında böylesine büyük boyutlu bir makineyi koyacak yeterli alanınızın olup olmadığını da değerlendirmeniz son derece önemlidir. Çünkü sanayi bulaşık makinesi ebat olarak fazla yer kapladığından yerleştirmeyi planladığınız yere sığmama olasılığı muhtemeldir. Makineyi almadan önce gerekli alan ölçümleri yapıp alanınıza uygun boyutlarda makine seçimine özen göstermenizde fayda vardır.

Kurulumun yapılacağı alandaki su ve elektrik tesisatının yeterli olup olmadığı da sanayi tipi bulaşık makinesi alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeridir. Eğer tesisatınız seçeceğiniz bulaşık makinesini kaldırmayacak özellikteyse tesisatınıza uygun makine seçimi yapabilir veya tesisatınızı baştan yenileyebilirsiniz.

Son olarak sizlerle paylaşacağımız ve dikkat etmenizi önerdiğimiz diğer konu ise satış işlemlerinden sonra aldığınız yere hizmet erişimi ve parça desteği sağlayabiliyor olmanızdır. Sanayi tipi bulaşık makinelerinin normal bulaşık makinelerine kıyasla farklı mekanizmalara sahip olmalarından dolayı satış işlemini gerçekleştirdiğiniz firma ileride yaşanabilecek bir arızada gerekli çözüm desteğini sağlayabiliyor olmalıdır.

Sanayi tipi bulaşık makinesi alırken bahsettiğimiz huşulara dikkat edilmesi ileride herhangi bir problem yaşanmasının önüne geçecektir.

Sanayi Tipi Bulaşık Makineleri Fiyatları Ne Kadardır?

Büyük kapasiteye ve hızlı çalışma sistemine sahip olmalarından dolayı bu bulaşık makinelerinin fiyatları evde kullanılan standart bulaşık makinelerine oranla yüksek fiyatlıdır.  Endüstriyel bulaşık makinesi fiyatları markaya, ebata göre değişkenlik gösterse de birçok konuda tasarruf sağladığından ihtiyaç duyulan yerlerin alması gereken endüstriyel mutfak ürünleri arasındadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.