Set Üstü Ocak Nasıl Temizlenir

Set Üstü Ocak Nasıl Temizlenir

29 Temmuz 2022

Set üstü ocaklar evlerde ve endüstriyel mutfaklarda sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle işletmelerde kullanılan ocaklar yoğun olarak kullanıldığı ve kirlendiği için temizliğine önem verilmesi gerekmektedir. Bu durumda set üstü ocak nasıl temizlenir? Konusunda bilgi sahibi olunmasında fayda bulunmaktadır. Set üstü ocaklarda sıklıkla meydana gelebilen durumlardan birisi yağlanma sorunudur. Pişirilen yemekten taşabilen ya da dökülen yağlar kötü görüntünün yanı sıra kokuya da sebep olabilir. Böyle bir durumda akla ilk olarak yağ çözücü gelmektedir ancak set üstü ocaklarda bu malzeme kullanılmamalıdır. Çünkü yüzeyde deformeler meydana getirebilecektir. Böyle durumlarda en mantıklı seçim bu ocakların temizliği için üretilmiş olan deterjanlar olacaktır. Her iş bitimi sonrasında lekeler fazla kurumadan bu deterjanlar ile temizlik yapılması son derece etkili ve basit bir çözüm olacaktır.

Set üstü ocaklarda kullanıma bağlı olarak paslanma ya da kararma sorunları da ortaya çıkmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için ise yine bu temizlik için özel üretilen ağır deterjanlar kullanılabilir. Ortalama 6 ayda bir yapılacak bu detaylı temizlik sayesinde set üstü ocağın kullanım ömrü artacak ve hijyenik ortam muhafaza edilecektir. Yine tüm bu temizlik aşamalarında özel üretilmiş skoçlar kullanılmalıdır. Böylece olası çizilme ya da yıpranmaların önüne geçilmiş olacaktır. Ayrıca ocak demirleri üzerinde bulunan lekeler de bu skoçlar ve deterjan yardımıyla kolay bir şekilde giderilebilmektedir.

Set üstü ocak nasıl temizlenir? Sorusu için araştırma yapıldığında brülör konusu da irdelenmelidir. Gaz çıkışını sağlayan brülörlerin üzerine yemek ya da sıvı artıkları dökülebilmektedir. Bu da ısının düşük gelmesine ya da ocağın çalışmamasına neden olabilir. Bu sebeple brülörün çıkarılabilen kısmı sökülerek yine deterjan yardımıyla temizlenmesi ve bol su ile durulanması ideal olacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta brülörün tekrar takılması sırasında yerine düzgün şekilde oturtulmasıdır. Böylece pişirme sırasında yaşanabilecek sorunların önüne geçilmiş olacaktır. Tüm bunların yanı sıra endüstriyel mutfakların temizliğinde görev alan firmalar da bulunmaktadır. İşletme personelleri set üstü ocağı kendileri temizleyeceği gibi bu firmalarla anlaşarak da belirli periyotlarda temizlik yapılması sağlanabilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.