Tost Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Tost Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

29 Temmuz 2022

Oldukça pratik yiyecekler hazırlanmasını sağlayan tost makineleri farklı tiplerde ve özelliklerde satışa sunulmaktadır. Uzun süreli sorunsuz bir kullanım yapılması isteniyorsa tost makinesi alırken nelere dikkat edilir? Konusunun incelenmesinde fayda olacaktır. Aşağıda bu bilgilere yer verilmiştir.

  • Tost makinesinin boyutu oldukça önemlidir. Mutfakta kaplayacağı alan göz önünde bulundurularak tercih yapılması gerekmektedir. Böylece tezgâha sığmama ya da taşma gibi durumların önüne geçilecektir.
  • Bir diğer önemli konu ise yüzeyin hangi maddeyle kaplandığıdır. Döküm kaplamalı bir tost makinesi en iyi pişirmeyi sağlar. Geç ısınma ve temizlenmesinin zorluğu ise dezavantajlarındandır. Bunun dışında ev tipi tost makinelerinin büyük kısmı alüminyum kaplamaya sahiptir. Bu tür makinelerin temizlenmesi daha basittir ve kullanımı da kolaydır. Ek olarak granit, teflon ve seramik kaplı tost makineleri de tercih edilebilir.
  • Çıkartılabilir plakalara sahip olan tost makineleri daha avantajlı bir kullanım imkânı vermektedir. Özellikle temizleme ve yıkanması çok daha kolaydır. Ancak alüminyum tost makinelerinin temizlenmesinde dikkatli olunmalıdır. Çizilme ihtimaline karşı bulaşık süngerinin yumuşak yüzüyle silinebilir.
  • Izgara özelliği sık tercih edilecekse kapağının 180 derece yatma özelliği olması çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Böylece pişirme alanı genişleyecek ve daha kolay bir kullanım imkânı olacaktır.
  • Tost makinesinin watt gücü de önemli unsurlar arasındadır. 700 ile 2500 watt arasındaki tost makineleri idealdir. Fakat watt değeri yükseldikçe elektrik tüketimi artacağından buna göre karar verilmelidir.
  • Tost makinesinin ısısını ayarlayan ve pişirmede önemli rol oynayan termostatın kaliteli olması gerekmektedir. Böylece tost ya da ızgara eşit şekilde pişecek ve lezzetini kaybetmeyecektir. Satın alım yaparken termostat garantili olması da ekstra avantaj yaratmaktadır.
  • Uzun süreli kullanım ve dayanıklılık için çelik gövdeye sahip tost makineleri tercih edilmelidir. Plastik versiyonlarında bir süre sonra ısıya bağlı olarak deformeler yaşanabilmektedir.
  • Isı derecesinin ayarlanabilir olması da oldukça önemlidir. Her yiyeceğin pişirme ısısı farklı olduğu için ısıtma kademesinin seçilebilir olması gereklidir.
  • Alınacak markanın teknik destek sisteminin gelişmiş olması da kriterler arasındadır. Servis ağının yaygın olması herhangi bir arıza durumunda işinizi kolaylaştıracaktır. Garanti kapsamından çıkmaması için yetkili servise teslim edebilir ve böylece sorunsuz kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • Kalın tostlar için yükseklik ayarı yapılabilen makineler seçilmelidir. Böylece fazla güç harcamadan kapağı kolayca kapanacak ve istediğiniz tostu elde edebileceksiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.