Lava Tencere Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Lava Tencere Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

22 Ekim 2021

Lava tencere modelleri, son zamanlarda kadınların mutfakta kullanmayı en çok tercih ettiği tencere modellerinin başında geliyor. Diğer tencere modellerine göre daha ağır olması ile dikkat çeken lava modeller, hem tencere hem de tava olarak mutfaklarda hem şık hem de sağlıklı kullanıma ortam hazırlar. Tüm bu özellikleri sayesinde de kadınlar ve hatta tüm şefler için en çok tercih edilen modeller olmuştur.

Mutfağınızda hem sağlıklı hem de kolaylık sağlayan ürünler kullanmayı tercih edenlerdenseniz lava tava ve tencere modelleri en doğru tercih olacaktır. %100 döküm olan lava tencereler, tamamen döküm olduğu için son derece ağır ürünlerdir. Bu nedenle de ısıyı absorbe eder ve yemeklerin her noktada aynı oranda pişmesine olanak tanır. Bununla birlikte kullanıcılarına birçok fayda sağlar.

Sağlıklı Yemekler Pişirmenizi Sağlar

Lava tencereler, tamamen döküm olduğu için yapışmayan bir yüzeye sahiptir. Bu nedenle de yemek pişirirken aşırı yağ dökmenize gerek yoktur. Nitekim yemekleriniz yüzeye yapışmayacağından yemeklerinizin de çok fazla yağ ihtiyacı olmaz. Bu sayede yağsız, sağlıklı yemekler pişirebilirsiniz. Özellikle diyette olanlar için son derece kullanışlı ürünlerdir.

Bu modellerin çok fazla bilinmeyen ancak çok derece önemli olan faydalarından birisi de demir eksikliğine destek veriyor olmasıdır. Tamamen demir dökümdür ve bu demir sağlığa tamamen zararsızdır. Siz yemeğinizi pişirirken sağlığa fayda sunan ve demir eksikliğini gideren demir maddesi yemeklere karışır ve yemeklerin daha sağlıklı bir forma kavuşmasını sağlar.

Teflon ürünlere alternatif olarak üretilmiş olsa da günümüzde teflon ürünler ile karşılaştırıldığında son derece sağlıklı olanların lava tencere olduğu kanıtlanmıştır. Teflon ürünlerin üzerinde kaplama maddesi bulunur ve bu kaplamada sağlığa zararlı olabilecek kimyasallar vardır. Bu kimyasallar yemeklere karıştığında ciddi sorunlara kapı aralar. Ancak Lava döküm ürünler kaplama ve zararlı kimyasal içermediğinden sağlıklı ürünlerdir.

Zamandan Tasarruf Sağlayarak Lezzetli Yemekler Pişirebilirsiniz

Mutfağınızda mutlaka tercih etmeniz gereken lava döküm tencere, ısıyı kısa sürede içine çekerek absorbe eden ve uzun süre muhafaza eden bir yapıya sahiptir. Bu özelliği ile yemeğinizi pişirdikten uzun bir süre yemeğinizin sıcak kalmasını ve bununla birlikte enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Bu sayede ağır pişmesi gereken yemeklerinizi kısık ateşte ve lezzetli şekilde pişirebilirsiniz.

Pişirme sonrasında yemekleri tekrar ısıtmanıza ve enerji harcamanıza gerek kalmaz. Böylece uzun bir süre sonra bile yemeklerinizi sıcak bir şekilde misafirlerinize servis edebilirsiniz. Lava döküm tencere demir döküm tabanı sayesinde hiçbir yemeğiniz yapışmaz ve düztaban olduğu için hem sebze hem balık hem de et yemeklerinizin her noktası aynı ısı ile tam kararında pişer.

Kullanım Alanı Oldukça Geniştir

Lava demir döküm olan tencere ve tava modelleri mutfağınızın her alanında kullanabileceğiniz modellerdir. Öyle ki; ocak üzerinde kullanabildiğiniz lava tencere ve tavaları ayrıca fırınınızda da gönül rahatlığı ile tepsi yerine kullanabilirsiniz. Böylece evinizde fazladan tepsi almanıza ve kalabalık oluşturmanıza da gerek kalmaz.

İstediğiniz yemeği pişirme imkânı sunarken diğer yandan kızartma ve sote yaparken de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Tamamen demir döküm olduğundan sulu yemek, pilav, et, balık, sote ya da kızartma gibi tüm pişirme yöntemlerine uygunluk gösterir.

Hijyenik ve sağlıklı olmasının yanı sıra ayrıca kullanım ömrü son derece uzun ürünlerdir. Demir döküm tabanı uzun yıllar boyunca ilk günkü yeniliği ile kullanılabilir. Teflon kaplamaların aksine demir kaşıkla bile çizilmesi ve deforme olması son derece zordur. Bu nedenle de mutfağınızda uzun yıllar boyunca eskimeden kullanabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak ve ürünlerimizi incelemek için Lava Tencereler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

“Lava Döküm Tencereler Nasıl Kullanılır?” yazımızı okumak için tıklayınız…

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.