Lava Tencere Nasıl Temizlenir?

Lava Tencere Nasıl Temizlenir?

08 Kasım 2021

Demir döküm tencereler günümüzde çok fazla tercih edilir. Bilindiği üzere eski çağlarda yemek yapımı için, ateş yakılması tercih edilmiştir. Ateşte dayanıklı bir şekilde erimeyen materyaller olması gerekmiştir. Demir döküm kavramı tamda bu dönemlerde ortaya çıkmıştır.

Gelişen teknoloji ile birlikte ocaklar insanların hayatına dâhil olmuştur. Bundan dolayı pişirme ürünleri olarak pek çok ürün ortaya çıkmıştır. Çelik, teflon en çok kullanılanlar arasında yer alır. Demir döküm ise her zaman ayrı bir yere sahip olmuştur ve her dönemde tercih edilen materyaller arasında yer almıştır.

Lava Tencere Özellikleri

Lava döküm tencere yüksek ısıya karşı son derece dayanıklıdır. Dökme demirden elde edilmiştir. En önemli özelliklerinden biri de yemeklerin lezzetli olması ve ısısını uzun bir süre korumasıdır. Yemek pişerken ısı, her alana eşit bir şekilde dağılır. Bundan dolayı fırında da kullanılabilir.

Ayrıca yüksek ısıda hiçbir zarar görmez ve son derece dayanıklı bir üründür. Bu açıdan bakıldığı zaman, çok sağlıklı bir mutfak gereci olduğu söylenebilir. Yine toprak ve çelik tencereler de bu grupta yer alır. Lava tencere ile bir şey pişirmeye başladığınız zaman, ürünün suyuyla pişmesini sağlar. Lezzet vermesinin en büyük nedeni de budur. Bu şekilde yemekler daha sağlıklı olur.

Sebze yemeklerinde düşük ısıda bir pişme sağlar. Kanserojen ve zararlı başka hiç bir madde içermediğinden ötürü, sağlık açısından zarar oluşturmaz, fayda sağlar. Her insanın mutlaka demir döküm bir pişirme gereci temin etmesi tavsiye edilir.

Lava Tencere Nasıl Yıkanır

Döküm tencerelerin nasıl kullanıldığı ve yıkama şekli de önemli bir yere sahiptir. Ayrıca temizlemesi konusu da oldukça önemlidir. Eğer döküm bir tencere almayı düşünüyorsanız, bu bilgileri bilmenizin size yararı olacaktır. Döküm tencerelerde et, sebze, sulu yemek ve katı yemekler gibi her türlü ürünü kolaylıkla pişirebilirsiniz. Diğer tencerelere göre daha iyi ve hızlı bir pişme sağlar. Isıyı yemeğin her tarafına eşit olarak yayması çok önemlidir. Bu yüzden döküm tavada yapılan her yemek son derece güzel ve lezzetli olur. Ayrıca hiçbir besin de vitaminini kaybetmez. Döküm tencere nasıl kullanılır sorusu çok fazla sorulur. Tüm bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Döküm tencere aldıktan sonra, ilk olarak temiz bir şekilde yıkamanız gerekir. Elde temizlemek daha çok önerilir.  Daha sonra iyice kurulanır ve ocağın üzerine alınır. İçine biraz sıvı yağ koyulur ve orta ateşte bir kaç dakika, yağ ısınana kadar beklenir. Yağ ısındıktan sonra, ocak kapatılır ve biraz soğuduktan sonra, tencerenin içindeki yağ silinir. Yani fazlası alınır. Döküm tencereniz geri kalan yağı emer ve bundan dolayı da tencerenin yapışmazlık özelliği daha da artmış olur.

Bazı kişiler bu şekilde tencerenin yağlı kaldığını düşünebilir fakat bunun hiçbir zararı olmayacaktır. Bu şekilde rahatlıkla yemeğinizi yapabilirsiniz. Döküm tavayla yemek yapacağınız zaman, ilk olarak ocağı açıp, tavanın altının iyice ısınması gerekir. Yağ daha sonra eklenmelidir. Elinizi tabana koyarak, ısınma derecesini anlayabilirsiniz. Lava tencere kullanımı son derece rahat ve kolaydır. Aldıktan sonra, yemeklerdeki lezzet farkını anlayacaksınız.

Lava Tencere Fiyatları Nelerdir?

Lava döküm tencere fiyatları da merak edilen konular arasında yer alır. Döküm tencere fiyatları değişiklik gösterir. Tencerenin büyüklüğü, özellikleri ve kalitesi bu konuda etkili bir faktördür. Döküm tencereler, diğer tencerelere göre daha çok talep gördüğü ve kaliteli olduğu için, normal bir tencereye kıyasla, fiyatı daha pahalıdır. Sağlık için tavsiye edilir.

Lava tencere kullanımı hakkında yazılan yazımızı göz atmak için tıklayınız…

Lava tencere ürünlerini incelemek için https://www.gustomarkt.com/lava bağlantısını kullanabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.